Jan Amos Komenský

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Jan Amos Komenský
Jan Amos Comenius (Komensky) (1592-1670). Tsjechisch humanist en pedagoog. Als voorganger van de Moravische of Boheemse Broedergemeente verdreven en sedert 1656 gevestigd te Amsterdam Rijksmuseum SK-A-2161.jpeg
Sünniaeg 28. märts 1592
Uherský Brod
Surmaaeg 15. november 1670 (78-aastaselt)
Amsterdam (Holland)
Amet kirjanik, teoloog, filosoof, teadlane, õpetaja, dramaturg
Autogramm
Signatur Johann Amos Comenius.PNG

Jan Amos Komenský Helifaili info [jan 'amos k'omenskii]  (tänapäeva tšehhi pruugis ekslikult ka Jan Ámos Komenský; ladinapäraselt Comenius; 28. märts 1592 Uherský Brod15. november 1670 Amsterdam) oli tšehhi õpetaja ja kirjanik.

Ta sai Euroopas tuntuks oma uudsete pedagoogiliste vaadete poolest. Ta leiutas lihtsama lugemaõppimise meetodi, mis ei põhinenud üksikute tähenimede lugemisel. Ta pani aluse klassitunnisüsteemile, töötas välja õppetunni metoodika alused ning pooldas näitlikustamist õppetöös. Tema põhiline pedagoogikateos "Didactica magna" ilmus 1656. aastal.

Jan Amos Komenský
Via Lucis', 1668

Komenský pedagoogilisi vaateid on vastandatud Martin Lutheri pedagoogikale.[viide?]

19. sajandil tšehhi rahvusliku ärkamise ajal idealiseerisid tšehhid Komenskýt ja sellist suhtumist on kohata tänini.[viide?]

Iga aasta 28. märtsil, Komenský sünniaastapäeval, tähistatakse Tšehhis ja Slovakkias õpetajate päeva.

1919 asutati tollases Tšehhoslovakkias Bratislavas Komenský ülikool. See oli maailma esimene ülikool, kus peeti loenguid slovaki keeles.

Komenský oli kujutatud Tšehhoslovakkia 20-kroonisel pangatähel, mis tuli käibele 1988. aastal.

Komenský medal on UNESCO üks kõige mainekamaid auhindu, mida antakse välja saavutuste eest haridusuuringute ja innovatsiooni vallas. Comeniuse nime kannab ka üks Euroopa Liidu Elukestva õppe programmi alamprogramm.

Kirjandus[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]