Jaan Tänavots

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

Jaan Tänavots (15. märts 1935 Undla valla Orutaguse külas – 8. august 2012) oli eesti botaanik.

Ta sündis asuniku väiketalus (maa lõigati mõisamaast isa Vabadussõjas olemise eest). Kooliteed alustas Neeruti koolis, edasi Kadrinas. Ta lõpetas 1950. aastal kiituskirjaga Kadrina mittetäieliku keskkooli (7. klassi). Seejärel õppis Rakvere Pedagoogilises Koolis, mille lõpetamise järel oli õpetaja Hiiumaal ning Tapa ja Rakvere rajoonis.

Ta oli 1964–1969 TRÜ bioloogia teaduskonna üliõpilane, lõpetas cum laude. Juba õppimise ajal asus tööle Tartu Ülikooli Botaanikaaeda ja töötas seal kuni pensionini 1996. aastal.

Botaanikaaias oli ta põhiliselt pargikogude kuraator, sekka tuli ajutiselt kureerida ka näiteks üheiduleheliste ja lähistroopiliste taimede osakondi. Ta juhendas tudengite kursuse- ja diplomitöid, luges mõningaid väiksemaid loengutsükleid (kooliaed, kultuur- ja ilutaimed). Aastast 1996 teadusmagister botaanika erialal (töö teemal "Taimede introduktsioonist Tartu Ülikooli Botaanikaaeda").

Alates 1996. aastast oli ta mittekoosseisuline lektor Eesti Maaülikooli aianduse instituudis kuni 2009. aastani. Ta osales mitmel teadusekspeditsioonil Amuurimaale, Kesk-Aasiasse, Kaukaasiasse ja Karpaatidesse.

Enne ülikooli astumist avaldas ta aeg-ajalt luuletusi (ajakirjades Looming ja Noorus, samuti mõnes ajalehes), hiljem mitte, kuigi kirjutas pidevalt. Küll aga avaldas ta populaarteaduslikke ja ka teaduslikke artikleid erialaväljaannetes. 2012. aasta kevadel ilmus talt luulekogu "Elu kui keermes lõng".


Luulekogu "Elu kui keermes lõng" nimiluuletus[muuda | muuda lähteteksti]

Elu kui keermes lõng

päevadest läbi libiseb.

Millises keermes on õnn?

Millises silmaveed?


Milline meelde neist jääb,

milline jäljeta mööda ruttab?

Kes ümber on halb, kes on hää,

kes sõber, kes lihtsalt tuttav?


Kui teaks, kuhu tee meid viib,

kõike ette ja läbi näeks,

palju leidmise rõõmusid siis

mul elus ju vähemaks jääks.


Oleks vähem ka silmavett

ja mõttetult elatud elu

ja ära jääks enesepett

ja asjatult kogetud valu.


Aga sedagi ma ju ei tea,

kas soojust soovid sa tuua

või mu ristile rippuma sead

ja sappi vaid annad juua.