Jaan Rõõmus

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

Jaan Rõõmus (sündinud 18. septembril 1943 Tallinnas) on eesti fotograaf.

Erialalist tegevust alustas 1965. aastal, siirdudes tööle Eesti Televisiooni. Põhitöö kõrvalt omandas 1971. aastal fotograafi kutse Tallinna Tehnikakoolis nr. 2. Eesti Televisioonis töötas ameti poolest valgustajana, selle kõrvalt aga vabakutselise fotograafina. Alates 1979. aastast koosseisuline fotograaf. Aastatel 1982-2001 tegutses fotograafina Eesti Vabaõhumuuseumis. Uueks väljakutseks sai foto- ja videospetsialisti amet Piirivalveametis ning hilisemas ühendametis nimega PPA (Politsei- ja Piirivalveamet). Eesti sisejulgeolekut tagava ametkonna tegemisi jäädvustas helis ja pildis aastast 1998 kuni pensionile jäämiseni 2012. aastal. Fotoarhiivi süstemaatilist koostamist alustas 1974. aastal. Arhiivi korrastamise ja kaasajastamisega tegeleb ka käesoleval ajal. Digiteerimisega tegi algust 2007. aastal ja hetkel on digiteeritud arhiivi fotofailide arv ligi 23 000. Negatiivide ja diapositiivide arhiivis on ühtekokku ligi 70 000 kaadrit. Esimene suurem personaalnäitus toimus 1978. aastal Tallinnas ja sellel järgnes juba aktiivne näitusetegevus. Väljapanekutel on leidnud kajastust-kasutust erinevad Eesti eluvaldkonnad ja fotožanrid. Näitused on üleval olnud lisaks Eestile veel ka Soomes ja Lätis, aga ka kaugemal.

Jaan Rõõmuse fotosid on omandanud Riigiarhiivi Filmiarhiiv, Eesti Televisioon, Eesti Kunstimuuseum, Eesti Rahva Muuseum, Teatri- ja Muusikamuuseum, Okupatsioonide Muuseum, Eesti Arhitektuurimuuseum, Kihnu Muuseum jt.

Lisaks omavad, Riigiarhiivi Filmiarhiiv ja Eesti Televisiooni fotoarhiivi omav Eesti Rahvusringhäälingu arhiiv ja Eesti Vabaõhumuusemi fotokogu, terviklikku Jaan Rõõmuse poolt, ülal mainitud riigiasutustes, loodud fotoarhiivi ja video arhiivi materjale