Jaak Vilo

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Jaak Vilo 2011. aastal esinemas rahvusvahelisel genoomika ja biomeditsiini alasel teaduskonverentsil

Jaak Vilo (sündinud 14. novembril 1966) on eesti arvutiteadlane, Eesti Teaduste Akadeemia liige (alates 2012).

Tema peamised uurimissuunad on seotud bioloogia- ja terviseandmete uurimisega [1].

Elukäik[muuda | muuda lähteteksti]

Ta lõpetas 1984 Tallinna II Keskkooli ja 1991 Tartu Ülikooli rakendusmatemaatika eriala (programmeerimise suunal). Doktorikraadi arvutiteaduses omandas ta Helsingi Ülikoolis 2002.

Aastatel 1989−1990 ja 1991−1993 töötas Jaak Vilo Helsingi Ülikooli arvutiteaduse instituudisõpetajana, aastatel 1993−1999 assistendi ja uurimisassistendina. Ajavahemikul1999−2002 oli ta Euroopa Bioinformaatika Instituudi vanemteadur ning 2002−2006 ettevõtte EGeen Inc informaatikadirektor ja Eesti Biokeskuse erakorraline vanemteadur. Alates 2004 asus Jaak Vilo tööle Tartu Ülikooli Arvutiteaduse Instituudis, kus töötas dotsendi, vanemteaduri ja erakorraline vanemteadurina. 2007. aastast on ta Tartu Ülikooli bioinformaatika professor ning 2011. aastast Arvutiteaduse Instituudi juhataja.

2012. aastal valis Eesti Teaduste Akadeemia üldkogu Jaak Vilo akadeemikuks informaatika alal.[2] Ta kuulub akadeemias informaatika ja tehnikateaduste osakonda.

Jaak Vilo on Informatics Europe nõukogu liige (2018−2022).[3]

Vilo on rahvusvahelise bioloogiliste andmete teadustaristu ELIXIR Eesti koordinaator[4]

Jaak Vilo kuulub korp! Sakalasse.

Teadustöö[muuda | muuda lähteteksti]

Jaak Vilo teadustöö peamised suunad on informaatika ja selle rakendused (nt bioinformaatika). Ta on välja töötanud uusi algoritme ja efektiivset tarkvara, mis on võimaldanud bioinformaatika vallas läbi viia edukaid andmeanalüüse ning saada uudseid tulemusi isegi molekulaarbioloogias. Vilo on olnud pioneeriks näiteks tekstidest (uute) mustrite otsimisel, geenide regulatsioonimehhanismide uurimisel, geeniekspressiooni analüüsil, G-valk retseptorite analüüsil ning veebipõhiste tööriistade ja keskkondade arendamisel. Tema uurimistöö on motiveeritud informaatika parimate meetodite rakendatavusest eri valdkondades, eriti hästi on see õnnestunud bioinformaatikas, meditsiini-informaatikas ja keeletehnoloogias, aga ka sotsiaalvõrgustike alal. Jaak Vilo on loonud oma uurimisrühma BIIT, kust on välja kasvanud uus põlvkond Eesti arvutiteadlasi ja bioinformaatikuid. Lisaks on ta ka ühiskondlikult ja administratiivselt aktiivne, osaledes nii Eesti arvutiteaduse ja IT-hariduse kui ka laiemalt hariduse ja teaduse alases diskussioonis ja juhtimises ning ülikoolide ja Eesti IT-sektori koostöö edendamises. Jaak Vilo on kaasasutanud mitmeid IT-ettevõtteid, sh Teleport, Meediamaa, Keelevara, EGeen ja Quretec.[1] Samuti oli ta 2009. aastal Tarkvara TAK (Tarkvara tehnoloogiate ja rakenduste arenduskeskus), praegu STACC OÜ asutaja, olles koos Marlon Dumasiga EAS TAK taotlusvooru eduka taotluse koordinaator.

Tunnustused[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

Kirjandus[muuda | muuda lähteteksti]

Margus Maidla. Akadeemik Jaak Vilo ja tema biit. − Teaduste Akadeemia − Eesti kollektiivne aju. Tallinn, 2014, lk 699−706.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]