Jõesiga

Allikas: Vikipeedia
Jõesiga
Red River Hog 2.jpg
Kaitsestaatus
Taksonoomia
Riik: Loomad Animalia
Hõimkond: Keelikloomad Chordata
Klass: Imetajad Mammalia
Selts: Sõralised Artiodactyla
Sugukond: Sigalased Suidae
Perekond: Potamochoerus
Liik: Jõesiga
Ladinakeelne nimetus
Potamochoerus porcus
(Linnaeus, 1758)
Jõesea levila
Jõesea levila

Jõesiga (Potamochoerus porcus) on loom sigalaste sugukonnast. Ta pole kodustatud liik ning elab Aafrikas, enamjaolt Guineas. Ta eelistab elada märgade alade (jõgede ja soode) lähedal ning väljub harva vihmametsast.

Nagu paljud teisedki sigalased, on ka jõesiga omnivoor. Ta sööb rohtu, juuri, putukaid, marju ja ka molluskeid. Nad elavad kuni kahekümneliikmelistes karjades, mida juhib kult. Emised sünnitavad enamasti 3–6 põrsast.

Kirjeldus[muuda | muuda lähteteksti]

Jõeseal on silmatorkav punane karvastik, mustad jalad ja valge jutt piki selga. Silmade ümber, põskede ja lõua peal on valged markeeringud, ülejäänud koon ja nägu on must. Täiskasvanud siga kaalub 45–115 kilogrammi ja on 55–80 cm kõrge; kehapikkus on 100–145 cm. Saba on peenike ja 30–45 cm pikk. Kuldid on emistest mõnevõrra suuremad. Isastel on kärsa külgedel muhud ja väikesed teravad kihvad.

Käitumine[muuda | muuda lähteteksti]

Jõesiga on omnivoor ning sööb põhiliselt juuri ja naeriseid, kuid ka puuvilju, rohtu, mune, surnud loomi, putukaid ning sisalikke. Oma kärssa kasutab ta mulla seest juurte välja sonkimiseks. Sellisel viisil põhjustavadki jõesead tihtipeale istandustele kahjustusi.

Jõesiga on põhiliselt öise eluviisiga. Päeval peidab ta end tihedas taimestikus. Peale päikeseloojangut liiguvad nad karjadena ringi, otsides toitu. Karja kuulub isane (kult), mõned emised ja nende põrsad. Kult kaitseb agressiivselt oma karja kiskjate eest, põhiliselt leopardi eest. Vahetevahel võivad mitu karja kokku sulanduda, moodustades kuni 60 loomast koosneva karja.

Levialad[muuda | muuda lähteteksti]

Jõesiga elab vihmametsades, märgades savannides, metsastunud orgudes; jõgede, soode ja rabade läheduses. Leviala ulatub Kongost ja Gambiast Ida-Kongoni, lõuna poole Kongo jõeni ja Kasaini.