Ivo Lille

Allikas: Vikipeedia

Ivo Lille (sündinud 21. jaanuaril 1977 Pärnus) on eesti saksofonist, helilooja, produtsent, muusikapedagoog ja koolijuht. Ta on alates 11. oktoobrist 2021 Kultuuriministeeriumi muusikanõunik.

Õpingud[muuda | muuda lähteteksti]

Ivo Lille lõpetas 1995. aastal Pärnu 1. Keskkooli ja asus seejärel õppima Georg Otsa nimelisse Tallinna Muusikakooli Olavi Kasemaa saksofoniklassi. Enne seda oli ta õppinud Pärnu Lastemuusikakoolis klaverit ja akordionit. Pärast kooli lõpetamist akordioni erialal oli õppinud samas kolm aastat saksofoni erialal, õpetajaks Endel Priilinn.

1996. aastal astus ta Eesti Muusikaakadeemiasse, mille ta lõpetas 2000. aastal bakalaureusekraadiga solisti ja pedagoogika erialal, juhendajaks Olavi Kasemaa.

Alates 1999. aastast õppis ta Soomes Sibeliuse Akadeemias Pekka Savijoki saksofoniklassis, mille lõpetas magistrikraadiga.

2000. aastal asus ta õppima Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia magistrantuuri. Sealsamas on ta omandanud ka doktorikraadi.

Ivo Lille on osalenud muu hulgas Diastema Saxophone Quarteti, Rascher Saxophone Quarteti, Claude Delangle'i, Vincent Davidi meistriklassides.

Tegevus[muuda | muuda lähteteksti]

Ivo Lille tegutseb solisti ja kammermuusikuna nii klassikalise kui ka džässmuusika vallas. Ta on mänginud mitmes orkestris ja ansamblis, muu hulgas näiteks ERSO, NYYD Ensemble, Rahvusooper Estonia sümfooniaorkester, saksofonikvartett SaxEst, Ka-Funky, Lament, James Werts World Project, Ivo Lille Group, Science of Silence jt. Ta on olnud kümnete uudisteoste esiettekandja ning andnud oma panuse mitmekümne plaadi salvestamisel. Ta on andnud välja kaks autoriplaati: "Ivo Lille Group" (2013) ja "Underwater" (2019). Ta on olnud Pärnu rahvusvahelise saksofonifestivali SaxFest peakorraldaja.

Aastatel 1998-2008 töötas Ivo Lille saksofoniõpetajana Nõmme Muusikakoolis ning aastast 2004 õppejõuna Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias.

Alates 2017. aastast kuni 2021. aasta oktoobrini oli Ivo Lille Georg Otsa nimelise Tallinna Muusikakooli direktor. Alates 11. oktoobrist 2021 on Ivo Lille Eesti kultuuriministeeriumi muusikanõunik.

Tunnustus[muuda | muuda lähteteksti]

2020. aasta juunis sai ta lühifilmile "Snowflake" muusika loomise eest parima filmimuusika auhinna Los Angeleses Fine Arts Film Festivalil.[1]

Isiklikku[muuda | muuda lähteteksti]

Ivo Lille kauaaegne sõber Marek Sadam nimetab teda väga võimsaks muusikaloojaks, tippjuhiks ja saksofonivirtuoosiks.[1]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. 1,0 1,1 "Los Angelesese filmifestivalil võidutsenud Marek Sadam: ma ei oska saavutuste üle rõõmus olla". Elu24. Postimees Grupp. 14. juuni 2020. Originaali arhiivikoopia seisuga 14. juuni 2020.