Ivan Vinogradov

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search

Ivan Matvejevitš Vinogradov (vene keeles Иван Матвеевич Виноградов; sündinud 14. september (vkj 2. september) 1891 Velikolupski maakond, Pihkva kubermang20. märts 1983 Moskva) oli vene matemaatik, NSV Liidu Teaduste Akadeemia akadeemik, Londoni Kuningliku Seltsi välisliige.

Ta oli kauaaegne NSV Liidu Teaduste Akadeemia Steklovi-nimelise Matemaatikainstituudi direktor. Ta lõi analüütilises arvuteoorias trigonomeetriliste summade meetodi (1934), mille abil lahendas mitu rasket arvuteooria probleemi (Waringsi probleem, Goldbachi probleem).

Haridustee ja töökäik[muuda | muuda lähteteksti]

Ta lõpetas 1914. aastal Keiserliku Peterburi Ülikooli füüsika-matemaatikateaduskonna.[1] Kaitses doktorikraadi.

Aastatel 1920–1934 töötas ta professorina mitmes Nõukogude Liidu ülikoolis, 1932–1934 töötas ta NSV Liidu Teaduste Akadeemia Steklovi-nimelise Füüsika-matemaatikainstituudi ja alates 1934. aastast sellest eraldunud NSV Liidu Teaduste Akadeemia Steklovi-nimelise Matemaatikainstituudi direktorina. Viimasel ametikohal oli ta aastatel 1934–1941 ja 1946–1983.

Teaduskorralduslik ja ühiskondlik tegevus[muuda | muuda lähteteksti]

Tal oli NSV Liidu Teaduste Akadeemia matemaatikaosakonnas selle kauaaegse liikmena suurt autoriteeti. Seejuures ei kuulunud ta NLKP-sse. 1955. aastal kirjutas ta geneetikute kaitseks alla 300 kirjale Lõssenko grupi vastu.

Mitme matemaatiku mälestuses on väidetud, et Vinogradov oli antisemiit[2][3], kes enda juhitud instituudis vabanes ajapikku pea kõigist juudi rahvusest kaastöötajatest.[1][4]

Tunnustus[muuda | muuda lähteteksti]

Valitud teadusühingute liikmeks[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]