Islami riigiteooria

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

Islami riigiteooria jagab maailma islami õigusel ehk šariaadil põhinevaks alaks dār al-islām ning ebaõigluse ja uskmatuse alaks nimetusega dār al-ḩarb – sõjatallermaa. Muslimite ülesanne on täidetud, kui maailmas valitseb õiglus ja allaheitmine – islam.

Mõõdukas islamis valitseb dar al-harb '​iga ajutine rahu, mis võimaldab normaalset läbikäimist, ning seda ajutist rahu võib pikendada lõpmatuseni.

Fundamentalistidele kestab rahu dar al-harb '​iga vaid islamimaailma nõrkuseperioodi lõpuni, mil kõrvaldatakse kõik ühiskonda kammitsevad pahed ja islam võidab (siis algab pealetung ning "pühakirjarahvad" (kristlased, juudid ja zoroastristid) peavad tunnistama muslimite ülemvõimu, uskmatud aga valima allaheitmise ja mõõga vahel).

Teine islami riigiteooria punkt, mis ka Euroopat praegu otseselt puudutab, on dar al-islam '​i ja dar al-harb '​i enda määratlus: millise mõõdu alusel on mingi maa-ala islamimaailma osa? Osade õpetlaste arvates piisab muslimite arvulisest ülekaalust ja usu vabast kasutamisest, teised seavad peamiseks tingimuseks šariaadi kehtimise.[1]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. Üllar Peterson. Kas euroopa islamirevolutsioon? 2005.