Irina Külmoja

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

Irina Külmoja (sündinud 28. novembril 1946) on eesti keeleteadlane ja vene keele professor.

Haridus[muuda | muuda lähteteksti]

Ta lõpetas 1970. aastal cum laude Tartu Riikliku Ülikooli vene keele ja kirjanduse osakonna. 1985. aastal sai ta filoloogiakandidaadi kraadi NSVL Teaduste Akadeemia Keeleteaduse Instituudi Leningradi osakonnas väitekirjaga "Структура и функционирование кратно-соотносительных конструкций в современном русском языке" ("Iteratiiv-relatiivsete konstruktsioonide struktuur ja funktsioneerimine tänapäeva vene keeles").

Töökäik[muuda | muuda lähteteksti]

Ta töötas 1970–1977 Tartu Riikliku Ülikooli raamatukogu vanemraamatukoguhoidja ja sektorijuhatajana. 1977–1979 oli ta Tartu Riikliku Ülikooli vene keele kateedri aspirant, perioodil 1979–1993 sealsamas õpetaja, vanemõpetaja ja dotsent. Alates 1993. aastast on ta Tartu Ülikooli vene keele professor. Ta on Tartu Ülikooli germaani, romaani ja slaavi filoloogia instituudi slaavi filoloogia osakonna juhataja.

Teadustöö[muuda | muuda lähteteksti]

Tema teadushuvide hulka kuuluvad vanausuliste keel ja kultuur Eestis.

Töö toimetuskolleegiumides[muuda | muuda lähteteksti]

Ta on sarja "Humaniora: Lingua Russica. Труды по русской и славянской филологии. Лингвистика" rahvusvahelise toimetuskolleegiumi esimees, Daugavpilsi Ülikooli filoloogiateaduskonna sarja "Valoda", Eesti Rakenduslingvistika Ühingu aastaraamatu ja Vilniuse Ülikooli Kaunase humanitaarteaduskonna ajakirja Respectus Philologicus toimetuskolleegiumi liige. Ta on olnud ka sarjade "Труды по русской и славянской филологии. Лингвистика. Новая серия" ja "Очерки по истории и культуре староверов Эстонии" toimetuskolleegiumi esimees.

Kirjutisi[muuda | muuda lähteteksti]

Liikmesus[muuda | muuda lähteteksti]

Isiklikku[muuda | muuda lähteteksti]

Tema õde Eleonora Grišakova (1935–2020) oli vene keele õpetaja, õetütar Marina Grišakova on Tartu Ülikooli professor.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]