Illustraator

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search
Illustratsioon lastele.

Illustraator on kunstnik, kelle tööks on traditsiooniliselt mingi teksti varustamine visuaalse materjaliga, mis vastaks asjakohase teksti sisule. Sellist täiendavat visuaalset materjali nimetatakse illustratsiooniks.

Illustraatori ülesanne on selgitada keerukaid ideid või tehnilisi objekte, mida tekstiliselt seletada oleks raske. Illustratsioon on laialt levinud ilukirjanduses, eriti lastekirjanduses, kus pilt toetab kirjaniku poolt kirjeldatavat sündmust ning aitab luua emotsiooni (näiteks paneb lugeja naerma või kartma). Illustratsioonil on ka meelelahutuslik otstarve — postkaartidel, plakatitel, ajakirjanduses, kaubanduses pakenditel, reklaamides jne. Paljud illustraatorid on spetsialiseerunud teaduslikule illustratsioonile (näiteks botaaniline illustratsioon, meditsiiniline illustratsioon).

Illustratsiooni väljundiks on üldjuhul tiražeerimine trükkimise läbi. Seetõttu (traditsioonilise trükikunsti spetsiifika tõttu) on illustraatorite seas domineerinud graafikud, ning illustratsioonis on kasutatud graafika tehnikaid, näiteks tušijoonised, gravüürid, linoollõige, puulõige jt. Mida edasi on arenenud trükitehnika, seda mitmekesisemaks on muutunud ka illustraatorite töövõtted. Tänapäeval on illustratsioonikunst äärmiselt kirev, oma osa selles on kõigile kättesaadavaks saanud arvutitel ja arvutigraafikal. Trükitehnika kvaliteet praktiliselt ei piira enam kunstnikku ning lisaks trükistele on illustratsioon saanud uue väljundi arvutiekraani näol.

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]