Iaido

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

Iaidō (居合道) on rahvusvaheliselt tuntud Jaapani võitluskunst, kus treenitakse kombinatsioone traditsioonilise mõõgaga võitlemiseks.

Iaidot kutsutakse vahel ka liikuvaks meditatsiooniks, kuna üks tähtsamaid eesmärke treeningus on eneseareng – muuhulgas tehnikate kontsentratsiooni ja sujuvuse läbi.

Iaido ajalugu ulatub tagasi samuraise päevadeni, kus mõõgavõitluse harjutamine oli üks tähtsamaid nende treeningutes. Iaido on üks osa mõõgatreeningutest, kus teine osa on kendo. Ka tänapäeval võib juhtuda, et treenitakse mõlemat võitluskunsti, kuna iaido ja kendo (剣道) täiendavad teineteist. Jaapanis on see tavaline.

Treening[muuda | muuda lähteteksti]

Iaidot harjutatakse tavaliselt ilma füüsilise vastaseta. Senseid (先生) ehk õpetajad soovitavad kujutada ette fiktiivset vastast, et liigutused teatud vormides küllalt realistlikud hoida. Erinevates koolides on erinev arv vorme (kata, 形), kuid tavaliselt võib arvestada 6–10 erineva vormiga. Treeningud võivad vägagi erinevad olla, olenevalt koolist ja senseidest. Kõige tavalisematel treeningutel alustatakse tervitusega, näidates austust õpetaja(te), kaasõpilaste ja mõõga ees. Treening jätkub soojendusega (mõnedes dojodes nõutakse, et soojendus tehtaks iseseisvalt enne treeningu algust), ja seejärel harjutatakse vorme – vahel teatud osa/tehnikat vormist, vahel terveid kombinatsioone. Enne lõpetust (jällegi, mõnes dojos on see iseseisev tegevus, mida soovitatakse pärast treeningut läbi viia) on venitusharjutused, ja lõpetuseks tänatakse senseid ja näidatakse jällegi austust nii õpetajatele, kaasõpilastele kui ka mõõgale.

Regulaarsete treeningute vahele võib tulla ka tunde, kus keskendutakse ainult tehnikale (kuidas teatud lööke/lõikeid paremini sooritada jne) või kus treenitakse võistluseks – ka võistlustel peab teada olema oma täpne käitumine jms.

Iaido koolid[muuda | muuda lähteteksti]

Iaidos on palju koole, kuid Euroopas on ZKRI (Zen Ken Ren Iai) üks kõige tavalisematest koolidest. ZKRI (vahel ka ZKR seite Iai) on kool/stiil mis alustati 1960. aastatel. Stiil koosneb kaheteistkümnest ’’kata’’st, ehk vormist, mis on kokku pandud erinevate vanemate koolide (koryū, 古流) vormidest.

Tavaliselt õpetatakse edasijõudnutele peale ZKRIai ka üks või paar vanemat koryu-kooli.

Võistlusi korraldatakse nii Jaapanis, Euroopas kui ka Ameerikas igal aastal. Hinnatakse muuhulgas vormide sujuvust, kindlust, täpsust ja realismi(tunnet). On ka neid kes valivad et võistlustest printsiibi tõttu mitte kunagi osa võtta. (Mõned näevad iaidot kui sporti, teised kui hingelise arengu meetodit.)

Mõõgad (bokken木剣, iaitō居合刀, katana 刀)[muuda | muuda lähteteksti]

Katanat (katana, 刀), Jaapani traditsioonilist mõõka, kasutavad tihti kõrgema astme edasijõudnud (pärast viiendat dan-graadi on see kohustuslik võistlustel), kuna ta on terav ja nõuab muuhulgas väga häid iaidooskusi. Enne seda kasutatakse selle teravdamata alternatiivi – iaitot (iaitō, 居合刀). Puust versiooni, bokkenit (bokken, 木剣, vahel ka bokutō 木刀), kasutatakse peamiselt algajate poolt, kuid ka edasijõudnud kasutavad neid aeg ajalt.

Tameshigiri (試し斬り)[muuda | muuda lähteteksti]

Tameshigiri, ehk otsetõlkes "proovilõige", on treening kus saab mõõga harjutusi füüsilise ’keha’ peal proovida. Füüsilise kehana kasutatakse tavaliselt makiwara´t (巻藁(まきわら)- traditsioonilist kokkurullitud tatami (畳) vaipa. See kinnitatakse stabiilse puust varre otsa, mis raiudes-lõigates viltu ei lähe ega maha ei kuku. Nii saavad (edasijõudnud) õpilased katana lõiget päriselt proovida.

Riietus[muuda | muuda lähteteksti]

Riietus on tavaliselt spetsiaallõikega must (keiko)gi, 稽古着, koos valge alus-giga, ja mustad hakama(袴)-püksid. Tavaliselt treenitakse paljajalu, aga võib ka kasutada musti sokke või tabi(足袋)-sokke. (Kendos on tavaline värv sinine.) Võistluste ajal, kui mitte muidu, kasutatakse ka zekkenit (ゼッケン) või rinnamärki koos võistleja nime ja klubinimega Jaapani keeles, mis kinnitatakse võistleja paremale hõlmale.


Täpsustamiseks peab mainima, et iaido on eraldi kunstina tunnustatud rohkem läänes kui Jaapanis. Kui küsida, siis jaapanlased teavad kindlasti, mis on kendo (剣道), kuid iaido on "tavalisele" rahvale midagi uut. Iaido on Jaapanis rohkem nähtud kui üks osa kendotreeningust. Iaido koole/dojosid Jaapanis loomulikult leidub igal pool, kuid iaido pole eraldi kunstina samaväärselt tuntud kui kendo, mis on üks populaarsemaid sporte ja mille võistlusi saab muuhulgas televiisorist jälgida. Ka kuulub iaido Jaapanis ametlikult kendo alla (vaata muuhulgas linki ANKF – All Nippon Kendo Federation (või ka AJKF).)

Tasub teada, et varem kutsuti paljusid koole/võitluskunste tihti jutsu(術)deks, st "kunstideks", mis on hiljem muudetud (道)deks, ehk otsetõlkes "tee"-deks. Muutus arvatakse põhinevat asjaolus et iga võitluskunst on saanud endale rohkem "ruumi" ja tänapäeval treenitakse tavaliselt ühte, või kahte, kunsti korraga ja võib-olla ka põhjalikumalt, teoreetilises mõttes.

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]

Iaido tutvustused[muuda | muuda lähteteksti]

ZNKR Iaido tutvustus[muuda | muuda lähteteksti]