ISIC

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

ISIC (ing keeles International Student Identity Card) on rahvusvaheline õpilas- ja üliõpilaspilet, mis tõendab õppuristaatust Eestis ja veel 130 riigis, mida saab kasutada ukse-, söökla-, raamatukogu-, ühistranspordi- ja pangakaardina ning millega saab soodustusi paljude koostööpartnerite juures.

Kaarte väljastab Eesti Üliõpilaskondade Liit, üliõpilasesindused üle Eesti, Swedbank ning SEB pank. Detailset infot kaartide ja nende taotlemise kohta vaata www.isic.ee.

Ajalugu ja missioon[muuda | muuda lähteteksti]

Maailmas juurutati seda sorti kaarti esmakordselt 1968. aastal ja tänaseks on ISIC-kaardi omanud üle 45 miljoni inimese. ISIC-u missioon on võimaldada tudengitele mobiilsust, haridusalaseid vahetusi ja reisimist. Kaart julgustab levitama teadmisi erinevate maade, kultuuride ja süsteemide kohta, et seeläbi suurendada rahvusvahelist üksteisemõistmist.

UNESCO peab ISIC-kaarti tudengitele vajalikuks ning toetab selle levikut üle maailma. ISIC-kaarte väljastatakse 110 riigis üle maailma ning neid kasutab üle 4,5 miljoni inimese.

Kaartide tüübid[muuda | muuda lähteteksti]

ISIC õpilaspilet[muuda | muuda lähteteksti]

ISIC õpilaspilet (International Scholar Identity Card) on rahvusvaheline õpilaspilet. ISIC õpilaspiletiga saab tõendada oma õpilasstaatust, soodsamalt reisida ja osta. ISIC õpilaspiletit antakse välja kõigile põhikooli-, gümnaasiumi- ja kutseõppeasutuste õpilastele. ISIC õpilaspiletil kehtivad peaaegu kõik ISIC üliõpilaspileti soodustused, võimalikud on vanusest tulenevad piirangud. Vanuse alampiir kaardi saamisel on 6 eluaastat. ISIC õpilaspileti eesmärk on tõendada oma õpilastaatust kõikjal maailmas. See tähendab, et reisides on õpilasel samad õigused külastatava maa õpilastega ning õigus kasutada kõiki ISIC õpilaspiletiga kaasnevaid soodustusi (maailmas 126 000, Eestis üle 1000).

ISIC õpilaspilet pangakaardina[muuda | muuda lähteteksti]

ISIC Õpilane on SEB panga deebetkaart õpilastele. ISIC Õpilane Electron on Eesti Üliõpilaskondade Liiduga koostöös valminud multifunktsionaalne magnetkaart, mis ühendab endas rahvusvahelise õpilaspileti ISIC ja rahvusvahelise deebetkaardi MasterCard funktsioonid. ISIC Õpilane võimaldab teha pangatehinguid sarnaselt tavalise deebetkaardiga ning tõestada ettenäitaja õpilasstaatust kogu maailmas.

ISIC üliõpilaspilet[muuda | muuda lähteteksti]

ISIC (International Student Intentity Card) üliõpilaspilet on rahvusvaheline üliõpilaspilet. Kaardi eesmärk on tõendada üliõpilasstaatust kõikjal maailmas. See tähendab, et reisides välismaal on üliõpilasel samad õigused külastatava riigi üliõpilastega ning õigus kasutada kõiki ISIC-kaardi omanikele pakutavaid soodustusi. Lisaks on kaardi eesmärk pakkuda võimalikult palju erinevaid soodustusi üle maailma.

ISIC üliõpilaspileti saamise õigus on kõikidel, kes vastavad rahvusvahelise üliõpilaspileti saamise tingimustele. Avatud ülikooli õppuritel ei ole võimalik ISIC üliõpilaspiletit taotleda, va Tartu Ülikooli avatud ülikooli õppurid. Kui isik õpib Tartu Ülikooli avatud ülikooli õppekaval (ehk ei kuula ainult mõningaid aineid nt eksternina, vaid läbib kogu õppekava), on ta immatrikuleeritud üliõpilane ja seega õigustatud ISIC üliõpilaspiletit taotlema. Teistel kõrgkoolidel ei ole avatud ülikoolis kinnitatud õppekavasid, seega ei ole tegemist ka immatrikuleeritud üliõpilastega, vaid vabakuulajatega.

Eksternid, internid ja residendid ei ole vastavalt ülikooliseadusele üliõpilased, seega ei ole neil võimalik ISIC üliõpilaspiletit taotleda.

ISIC Tudeng[muuda | muuda lähteteksti]

ISIC Tudeng on SEB panga deebetkaart tudengitele, mis ühendab endas rahvusvahelise ISIC Tudengi üliõpilaskaardi, rahvusvahelise MasterCard deebetkaardi ja ühistranspordi Ühiskaardi funktsioonid.

ITIC õpetajakaart[muuda | muuda lähteteksti]

ITIC õpetajakaart (International Teacher Identity Card) on õpetajatele, õppejõududele ja teistele pedagoogilist tööd tegevatele isikutele mõeldud kaart, mis tõendab akadeemilist staatust ning pakub soodustusi. ITIC õpetajakaardi taotlejaks on isik, kes teeb haridus- ja teadusministeeriumi koolitusloaga õppeasutuses või hoolekandeasutustes haridusseaduse mõistes pedagoogilist tööd ning kelle arvestuslik pedagoogilise töö koormus on õppeaasta jooksul vähemalt 18 tundi nädalas. Pedagoogilise töö koormust hindab õppeasutus. Kiibiga tavakaarti on võimalik kasutada ühistranspordis Ühiskaardi asemel.

ITIC õpetajakaart pangakaardina[muuda | muuda lähteteksti]

SEB panga kaudu taotletavas ITIC õpetajakaardis on ühendatud tavalise ITIC õpetajakaardi funktsioonid pangakaardiga (kaardil on nii deebet- kui krediitkaardi võimalused).

IYTC noortekaart[muuda | muuda lähteteksti]

IYTC noortekaart (International Youth Travel Card) on rahvusvaheline noortekaart. IYTC on ideaalne reisikaaslane kõigile 12-30aastastele noortele. IYTC-kaarti on väljastatud üle 25 aasta ning seda tunnustavad nüüdseks üle 50 riigi üle kogu maailma. Noortekaart annab erinevaid soodustusi ning on UNESCO-ÜRO Haridus-, Teadus- ja Kultuuriorganisatsiooni viitega sooduskaart. Kaart kehtib ühe aasta alates väljastamiskuust.

Allikas[muuda | muuda lähteteksti]