Huuletubakas

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Tubakavabad nikotiinipadjad

Huuletubakas ehk mokatubakas (rootsi keeles snus) on niiske jahvatatud ja suitsuvaba tubakatoode.

Huuletubakas pärineb 18. sajandi Rootsist, kus oli alternatiiv kuivale nuusktubakale (snuff). Huuletubakat tarvitatakse suu kaudu ning nikotiin imendub läbi ülahuule. Huuletubakas sarnaneb Ameerika närimistubakaga, kuid erinevalt närimistubakast ei pea huuletubakat tarbides sülitama. Huuletubakas on kääritamata tubakatoode, mis on auruga pastööritud.

Peale Rootsi on huuletubaka müük keelatud kõikjal Euroopa Liidus. Eestis on huuletubakaga kauplemine illegaalne. Erandid on tubakavabad nikotiinipadjad. Huuletubakat kasutatakse alternatiivina teistele tubakatoodetele, sealhulgas kasutatakse seda sigarettidest loobumiseks.

Huuletubakas sisaldab nikotiini, mis on sõltuvust tekitav mõnuaine. Eri huuletubaka tootemarkidel on eri keemiline koostis ning seetõttu varieerub ka nende ohtlikkus tervisele.

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Jean Nicot oli prantsuse diplomaat, kes tutvustas 16. sajandil nuusktubakat (huuletubaka eelkäijat) Henri II aegsele Prantsuse õukonnale. Ühena esimestest hakkas seda kasutama Caterina de' Medici, tolleaegne Prantsuse kuninganna, kes tarvitas seda migreeni vastu. Tänu kuningannale muutus nuusktubaka kasutamine Prantsusmaal väga populaarseks ning seda eriti naiste seas, sest nuusktubakas oli naistele sotsiaalselt aktsepteeritavam variant kui teistsugused tubaka tarbimise vormid.

Nuusktubaka tarbimine jõudis Rootsi Kuningriiki 17. sajandi algul. 18. sajandil hakati Rootsis tootma niisket snuffi, mida tarvitati suu kaudu ülahuule all ning mille tarbimine ei nõudnud sülitamist. Selle tubaka nimetuseks sai hiljem snus. Ettan (tõlkes 'number üks') on vanim siiani tegutsev huuletubakatootja, mis tegutseb alates 1822. aastast.

Populaarse linnalegendi järgi sisaldab huuletubakas klaaskiude, aitamaks nikotiini kasutaja vereringesse. See ei ole tõsi. Nikotiin imendub limaskesta kaudu kergesti, ilma klaasikiudude abita, ning huuletubaka põhjustatud kipitus tuleneb nikotiinist endast ja toidulisanditest nagu naatriumkarbonaat.

Huuletubaka tüübid[muuda | muuda lähteteksti]

Lahtine huuletubakas

Klassikalisel huuletubakal on kaks levinumat tüüpi.

Lahtine huuletubakas on niiske pulber, millest rullitakse näppudega sobiva suurusega portsjonid või kantakse huule alla spetsiaalse nõelavaba süstlaga. Pikaajalisemad kasutajad ei näe tihti tubaka vormimisega suuremat vaeva ning asetavad näputäie lihtsalt huule alla. Tänapäeval on lahtisest huuletubakast populaarsemad huuletubaka portsjonid ehk padjad, kuna neid on lihtsam kasutada ning nende kasutamine on diskreetsem.

Huuletubakas padjakestena

Huuletubaka padjad on teekotti meenutavad huuletubaka portsjonid. Pakendis on küll väiksem kogus tubakat, kuid patjade eelis on võimalus tarbida huuletubakat mugavamalt ja diskreetsemalt, kui lahtise huuletubaka puhul.

Huuletubaka padjad on saadaval kahes variandis:

  • Originaalne ehk pruun padi on pärit 1973. aastast ja siiani enim käibel olev variant. Tootmise ajal niisutatakse tubaka ümber olevat teekotisarnast materjali ning selle tulemus on pruunikat värvi niiske padi.
  • Valge padi on mahedam ning tema toime on aeglasem kui pruunil padjal. Erinevus tuleneb sellest, et tubakat ümbritsevat kotikest ei niisutata tootmise käigus. Tulemus on valge kuiv padi. Tubakas kotikese sees on samamoodi niiske nagu pruun padi, kuid kuna padi ise on kuiv, siis nikotiini- ja maitseeraldus on aeglasemad. Tänaseks on valge padi tootekategooriat, mitte värvust kirjeldav termin, sest mõned tootemargid kasutavad ka musti kuivi patju.

Huuletubakakotikesed on saadaval kolmes mini-, suures (enim levinud) ja maksisuuruses. Suurused varieeruvad 0,5 g (minisuurus) – 1,7 g (maksisuurus).

Tubakavabad nikotiinipadjad[muuda | muuda lähteteksti]

Tubakavabad kohvipadjad, mis sisaldavad kofeiini

Tänapäeval on välja töötatud ka tubakavabad nikotiinipadjad ja kofeiini sisaldavad kohvipadjad.

Tubakavabad nikotiinipadjad on valmistatud mustadest teelehtedest, mida on maitsestatud soolade ja muude maitseainetega. Sellist huuletubakat on võimalik saada ka lahtisena, kuid valdav enamus pakutavast kaubast on padjakeste kujul. Selline toode on mõeldud peamiselt huuletubaka tarbijatele, kes soovivad tubaka kasutamist lõpetada. Kuigi selline toode ei sisalda alaealistele keelatud aineid, siis enamus kaupmehi on kehtestanud müügikeelu alla 18-aastastele.

Nikotiini sisaldavad tubakavabad nikotiinipadjad on patjadena pakendatud nikotiini sisaldav alternatiivne tubakatoode. Selles tootes on küll olemas nikotiin, kuid see ei sisalda muid kahjulikke aineid (nitrosamiinid, mürgised kemikaalid ja hallitus). Tubakavabad nikotiinipadjad on legaalselt saadaval ka Eesti Vabariigis. Eesti tuntuimad brändid on Paz, Fox ja Lyft[viide?]. Tubakavabad nikotiinipadjad on tervislikum alternatiiv suitsetamisele ning legaalne alternatiiv tavalisele huuletubakale.

Terviseriskid[muuda | muuda lähteteksti]

Huuletubaka terviseriskide kohta on tehtud mitmeid uuringuid. Osa neist loob selge seose huuletubaka tarbimise ning suu- ja pankreasevähi vahel, samas teised lükkavad selle seose ümber. Üldiselt peetakse huuletubakat siiski kantserogeeniks, mistõttu huuletubaka müük keelati Euroopa Liidus 1992. aastal.

Uuringute tulemusena on siiski selge, et huuletubakas on oluliselt vähem kahjulik kui suitsetatav tubakas. Seetõttu on mitmed Euroopa Liidu riigid kaalunud viimastel aastatel huuletubaka legaalseks muutmist.

Viimane ja ohutuim trend huuletubaka valdkonnas on tubakavaba nikotiinipadi, mis sisaldab siiski nikotiini, kuid mitte teisi kahjulike lisaaineid nagu benseen, nitrosamiinid, sinihape ja hallitus.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]