Humphrey Cobb

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

Humphrey Cobb (5. september 1899 – 25. aprill 1944) oli kirjanik ja stsenarist. Tema tuntuim teos on romaan "Kuulsuse rajad" ("Paths of Glory", 1935), mille põhjal valmis 1957. aastal Stanley Kubricku samanimeline film. Lisaks oli Cobb 1937. aasta filmi "San Quentin" peastsenarist.

Elu[muuda | muuda lähteteksti]

Cobb sündis Itaalias Sienas ameeriklaste perekonnas. Tema isa Arthur Cobb oli kunstnik ja ema Alice Littell Cobb arst. Vanemad saatsid ta algharidust omandama Inglismaale ning Ameerika Ühendriikidesse jõudis ta alles 13-aastaselt, et õpinguid jätkata. Pärast keskkoolist väljaviskamist 17-aastaselt reisis ta Montreali ja astus 1916. aastal Kanada sõjaväkke, et osaleda Esimeses maailmasõjas (Ameerika Ühendriigid astusid sõtta hiljem). Kuna ta elas pikalt välismaal ja osales Esimeses maailmasõjas Kanada sõjaväe koosseisus, siis on teda vahel ekslikult Kanada kirjanikuks peetud.

Pärast sõda töötas ta börsil, kaubalaevastikus, kirjastusäris, reklaaminduses ja Sõja Informatsiooni Talituses (Office of War Information ehk OWI) propagandatekstide kirjutajana. Cobb töötas romaani "Kuulsuse rajad" kirjutamise ajal George Gallupi alluvuses Young & Rubicami reklaamiagentuuris New Yorgis.

Tema teine romaan "None But the Brave" ilmus 1938. aastal järjejutuna ajakirjas Collier's Weekly ning sai esimesega võrreldes jahedama vastuvõtu osaliseks. Aastatel 1935–1940 töötas ta stsenaristina. Surma ajal töötas Cobb reklaamikirjanikuna New Yorgis ettevõttes Kenyon & Eckhardt.

Sama perekonnanime kandev, kuid mitte suguluses olev ameerika kirjanik Irvin S. Cobb on kirjutanud samuti raamatu "Kuulsuse rajad" (1915), mis kirjeldab autori kogemust ajakirjanikuna Esimeses maailmasõjas. "Kuulsuse rajad" on veel vähemalt kolme raamatu pealkiri ning fraasina esineb see rohkem kui tosina raamatu pealkirjas.