Hirmus suvi

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Hirmus suvi
Baiga vasara
Žanr melodraama
ajaloofilm
Režissöör Aigars Grauba
Stsenarist Pauls Bankovskis
Gabis
Jānis Leja
Andrejs Ēkis
Aigars Grauba
Operaator Gints Bērziņš
Helilooja Uģis Prauliņš
Peaosades Artūrs Skrastiņš
Inese Caune
Uldis Dumpis
Uldis Vazdiks
Produtsent Andrejs Ēkis
Filmistuudio Platforma Filma
Aasta 2000
Kestus 112 minutit
Riik Läti
Keel läti
IMDb profiil

"Hirmus suvi" on 2000. aastal valminud Läti mängufilm. Eesti keeles on filmi pealkiri esinenud ka kujul "Ohtlik suvi". Filmi rahvusvaheline ingliskeelne pealkiri on "Dangerous summer".

Süžee[muuda | muuda lähteteksti]

Filmi tegevus toimub 12.-19. juunil 1940 Lätis (põhiliselt Riias). Baltisakslasest Läti välisminister Vilhelms Munters saab Nõukogude luurelt ülesande hankida president Kārlis Ulmaniselt volitus välisriikides asuvate Läti riigi varade kasutamiseks. Muntersil õnnestubki Ulmanist veenda, et Läti saadik Londonis ei ole usaldusväärne ja ta saabki volituse. Kuid tegelikult mängib Munters kahekordset mängu ning ta kavatseb välismaale põgeneda ning ise pankades asuvad varad omastada.

Samal ajal saab Muntersi perekonnatuttavate tütar Izolde Vāgnere tuttavaks Läti Raadio reporterite Robertsi ja Kārlisega. Izolde on baltisakslane, tema vanemad on juba möödunud aastal Saksamaale lahkunud. Kuid Izolde on esialgu veel Lätisse jäänud, kuna ta peab ülikooli lõpetama. Robertsi ja Izolde vahel tekib vastastikune sümpaatia ning suhted hakkavad kiiresti arenema. Kuid Vilhelms Munters tahab saata Izoldega volitust Saksamaale. Viimasel hetkel aga tuleb Izolde laeva pealt tagasi. Roberts saab volituse oma valdusesse. Vahepeal aga okupeerib Nõukogude Liit Läti. Nüüd peab Izolde Saksamaale lahkuma. Roberts jõuab Muntersiga kokkuleppele, kuid ta annab talle üle võltsitud volituse. Õige volituse põletab ta ära. Izolde saab viimasele Saksamaale minevale laevale. Munters tahab laeva peale minna, kuid Läti diplomaatilise passiga teda sinna ei lasta. Nõukogude agendid võtavad ta sadamas vahi alla. Roberts läheb Izolde korterisse, kuid seal on NKVD varitsus ja ta lastakse kohapeal maha.

Filmis on segatud ajaloolised faktid fiktsiooniga.Munters tegi küll koostööd Nõukogude luurega, kuid volitust Läti varade kasutamiseks ta ei taotlenud ega saanud. Izolde ja Roberts on väljamõeldud tegelaskujud.

Osatäitjad[muuda | muuda lähteteksti]