Hermann Rorschach

Allikas: Vikipeedia
Hermann Rorschach
Hermann Rorschach aastal umbes 1910
Sündinud 8. november 1884 Muuda Vikiandmetes
Zürich, Šveits
Surnud 2. aprill 1922 (37-aastaselt) Muuda Vikiandmetes
Herisau, Šveits
Rahvus šveitslane

Hermann Rorschach (8. november 18842. aprill 1922) oli Šveitsi psühhiaater ja psühhoanalüütik, kes on tuntud eeskätt oma 1921. aastal loodud psühholoogilise projektiivtesti järgi, mida hiljem hakati nimetama Rorschachi tindiplekitestiks.

Testi eesmärgiks oli testitäitjas esile tuua tema isiksuse teadvustamata osad, mis kandusid üle esitatud stiimulitele. Rorschachi testis näidatakse inimesele ühekaupa kümmet abstraktset tindiplekki ning palutakse öelda, mis objekte või kujutisi piltidel nähakse. [1]

Elulugu[muuda | muuda lähteteksti]

Rorschach sündis Šveitsis Zürichis. Koolikaaslaste seas oli ta tuntud kui Klecks ("tindiplekk"), kuna talle meeldis kleksograafia ehk tindiplekipiltide tegemine.

Rorschachi isa, kes oli kunstiõpetaja, julgustas teda loovale eneseväljendusele[2] läbi maalimise ja joonistamise. Keskkooli lõpus ei suutnud Rorschach otsustada, kas valida kunstniku või teadlase karjäär. Ta kirjutas kirja saksa bioloogile Erns Haeckelile ja sai soovituseks minna õppima teadust. Sellest ajendatuna asus ta õppima meditsiini Zürichi ülikoolis. Rorschach õppis psühhiaater Eugen Bleuleri käe all, nagu seda oli teinud varem ka Carl Jung. Tol perioodil intellektuaalsetes ringkondades populaarsust kogunud psühhoanalüütik tuletas Rorschachile meelde tindiplekke oma lapsepõlvest. Huvitudes sellest, miks erinevad inimesed näevad sama tindipleki peal tihti väga erinevaid asju, hakkas ta arstiõpingute kõrvalt näitama koolilastele tindiplekke ning analüüsima saadud vastuseid.

Aastal 1857 oli saksa doktor Justinus Kerner avaldanud populaarse luuleraamatu, kus iga värss oli inspireeritud juhuslikust tindiplekist. On spekuleeritud, et Rorschach oli sellest raamatust teadlik.[3] Lisaks oli tindiplekke kasutanud loovustestina varem ka prantsuse psühholoog Alfred Binet.[4]

1921 avaldas Rorschach raamatu "Psychodiagnostik", millel tema tindiplekitest suuresti rajanes. Hiljem on testi kritiseeritud kui pseudoteadust ja selle kasutamine võib olla vastuoluline.[5]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. Huffman, K. (2008), Psychology in Action, John Wiley & Sons, 9th Edition, ISBN 0-470-37911-1
  2. "Hermann Roschach.Biography". Brography.com. Biography.com. Originaali arhiivikoopia seisuga 14. november 2013. Vaadatud 8. november 2013.
  3. Pichot, P. (1984). Centenary of the birth of Hermann Rorschach. (S. Rosenzweig & E. Schriber, Trans.). Journal of Personality Assessment, 48, 591–596.
  4. "Hermann Roschach.Profile". mhhe.com. mhhe.com. Vaadatud 19. aprill 2014.
  5. Scott O. Lilienfeld, James M- Wood and Howard N. Garb: What's wrong with this picture? Scientific American, May 2001