Heinrich von Hohenstaufen (Saksa kuningas)

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Heinrich VII

Heinrich (VII) Hohenstaufen (12111242) oli keiser Friedrich II poeg ja Saksamaa kuningriigi kaaskuningas 12201235 ning Sitsiilia kuningas.

Heinrich VII kuningaks kroonimine

Heinrich oli Saksa-Rooma keiser Friedrich I ja Aragóni Constanza poeg. 1212. aastal lasi isa, Friedrich II Rooma paavstil Heinrichi Sitsiilia kuningaks kuulutada.

1217. aastal viis ta aga poisi Saksamaale ning lasi ta 1220, peale oma Saksa-Rooma keisriks valimist, Saksa kuningaks valida. Mõne aja pärast lahkus Friedrich II Itaaliasse, et keskenduda sealsetele probleemidele. Heinrich jäi Baieri hertsogi Ludwig I hoolde. Kuid varsti hakkas Ludwig Heinrichit süüdistama paavstimeelses poliitikas ja oma isa vastu vandenõu plaanitsemises. Heinrich aga suutis Ludwigi võimuringkondadest kõrvaldada ning hakkas iseseisvalt valitsema Saksamaa kuningriiki.

Ent kuna ta poliitika oli isale vastumeelne (Heinrich sõlmis liite Friedrich II vastastega), siis kuulutas Friedrich II 1234. aastal ta Saksa kuninga troonilt tagandatuks. Seepeale hakkas Heinrich isa vastu avalikult mässama ja liitus keisrivastase Lombardia Liigaga. Kuid 1235. aastal sai ta lüüa ning vangistati.

Isa, Friedrich II andis tema tiitlid (Saksa ja Sitsiilia kuningas) üle oma teisele pojale Konradile. Heinrich pandi vangi ning ta suri seal 1242. aastal.

Heinrich VII asutas Eestis Tartu piiskopkonna ja Saare-Lääne piiskopkonna[viide?].

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]