Mine sisu juurde

Heinrich I (Brandenburg)

Allikas: Vikipeedia

Heinrich I (hüüdnimega Heinrich Maata; 21. märts 1256 – 14 veebruar 1318) oli Askania dünastia liige ning Brandenburg-Stendali ja Landsbergi markkrahv.

Elu[muuda | muuda lähteteksti]

Heinrich oli Brandenburgi markkrahvi Johann I ja tema kolmanda naise Jutta poeg. Hüüdnime "Maata" päritolu pole teada. Heinrich oli oma vendadest Johann II, Otto IV "Noolega" ja Konrad I rohkem kui 15 aastat noorem ja oli seetõttu täenäoliselt valitsemisest ilma jäetud, kui tema vennad markkrahvkonna pärisid.

Alles 1294. aastal alustas ta riigi valitsemises osalemist. Kui ta seda tegi, võttis ta — Böömimaa krooniku Přibík Pulkava tsitaadi järgi — Delitzschi oma asupaigaks. Delitzsch asus Landsbergi markkrahvkonnas, mille Meißeni markkrahv Albrecht II oli Brandenburgi markkrahvidele müünud. Sellest ajast peale kasutas Heinrich peaaegu kõigis dokumentides lisaks Brandenburgi markkrahvile tiitlit Landsbergi markkrahv. Landsbergi markkrahvina võitles ta naabervürstidega mitu vaenust. Ta heideti Magdeburgi peapiiskopi Burchard II poolt kirikust välja.

1311. aastal kaotas Heinrich vaenuse Saksimaa hertsog Rudolf I-le ja pidi Rudolf I-le üle andma Saksimaa pfaltskrahvkonna koos Grillenbergi lossiga Sangerhausenis ja Raspenburgi lossiga Rastenbergis. Samuti kaotas ta vaenuse Lausitzi markkrahv Dietrich IV-le.

Keiser Heinrich VII järel tegi Heinrichi vennapoeg markkrahv Waldemar ettepaneku valida Heinrich I Roomlaste kuningaks. Näib, et Heinrich I keeldus ettepanekust ja lubas hääletada hertsog Friedrich Ilusa või oma venna Leopold I poolt. Kuid lõpuks hääletas Heinrich hertsog Ludwig Baierist poolt.

Heinrich suri 14. veebruaril 1318.

Abielu ja järglased[muuda | muuda lähteteksti]

Heinrich abiellus Baieri Agnesega. Nad said järgmised lapsed:

  • Heinrich II (1308–1320)
  • Sophia (1300-1356)
  • Judith
  • Margaretha (1302–1347)