Hedwig von Ballenstedt

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
17. sajandi kujutis

Hedwig von Ballenstedt (u 1140 – märtsi lõpp 1203), Askania dünastia liige, oli Meißeni markkrahvinna aastatel 1156–1190 seoses abieluga markkrahv Otto II-ga.

Elukäik[muuda | muuda lähteteksti]

Hedwig sündis 1140. aasta paiku Ballenstedti krahvi Albrecht Karu (esimene Brandenburgi markkrahv aastast 1157) ja tema naise, krahvinna Sophie von Winzenburgi tütrena. 15 aasta vanuselt abiellus ta Wettinist Meißeni markkrahvi Konradi poja ja pärija Ottoga. Idamargis suuri maaomandeid valitseva kahe Saksi dünastia vaheline abieluliit korraldati tõenäoliselt hertsog Heinrich Lõvi ekspansionistlikku poliitikat silmas pidades.

Hedwigi elust on vähe teada. 1162. aastal algatas ta Tsistertslaste ordu Altzella kloostri asutamise Nosseni lähedal. See andis Meißeni markkrahvidele tagatisõigused selle koha suhtes, kuhu nad surnud pereliikmed matsid ja mälestusmärke püstitasid. Altzella oli oma asukoha tõttu ka Meißeni elamuarenduse oluline lähtepunkt.

Hedwigit on üldiselt kirjeldatud kui tugevat naist, kes avaldas oma mehele märkimisväärset mõju. Väidetavalt veenis ta teda pärimisjärjekorda muutma, nii et tema abikaasale ei peaks järgnema tema vanem poeg Albrecht, nagu tavaliselt, vaid tema noorem poeg Dietrich. Albrecht ei nõustunud selle muudatusega ning hakkas isa ja venda vaenama. 1189. aastal võttis ta isegi oma isa vangi. Konflikt lõppes, kui Albrecht 1195. aastal suri.

Surm[muuda | muuda lähteteksti]

Hedwig suri 1203. aasta märtsi lõpus ja maeti 1. aprillil 1203 Altzella kloostrisse oma abikaasa kõrvale, kes suri 1190. aastal.

Järglased[muuda | muuda lähteteksti]

Hedwig ja Meißeni markkrahv Otto II said neli last: