Hara saar

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search
Hara
Hara island, 2008-05.jpg
Koordinaadid 59° 35′ 4″ N, 25° 37′ 30″ E
Pindala 11 ha
Pikkus 480 m
Laius 280 m

Hara saar on Hara lahes asuv väikesaar, mis on Juminda poolsaarest eraldatud kitsa salmega. Saar on inimasustuseta. Halduslikult kuulub saar Hara küla koosseisu.

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Enne teist maailmasõda oli saarel püsiasustus mitme perega. Saarel tegutses ka tuletorn, mille eest hoolitses saare- ehk majakavaht.

Saarel tegutses eestivene tööstur Malahhovile kuuluv kala suitsutsehh. Kala osteti kokku ümberkaudsetelt kaluritelt Virve ja Hara külast. Suitsutati lesta ja tehti sprotte.

Hara saar oli ka populaarne (peamiselt Tallinna) baltisakslaste suvituskohana – selleks olid ehitatud puidust suvemajakesed ning tegutses ka kahekorruseline pansionaat.

Saart ühendas mandriga puusild.[viide?]

Saare kohal lahe läänerannikul tegutses väikesadam. Pärast teist maailmasõda muudeti see sobivaid loodusolusid (Hara laht on väga sügav laht) arvesse võttes Nõukogude Liidu sõjalaevade uurimis- ja katsepolügooni sadamaks (rahvapäraselt Hara allveelaevasadamaks).

Saare püsiasustus likvideeriti Nõukogude mereväe ja piirivalve poolt ning muudeti koos mandril asuva sadama, sõjaväelinnaku ja piirivalvekordoniga kinniseks tsooniks.