Sprotid

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Suitsutatud kilud

Sprotid (saksa sõnast Sprotte 'kilu') on suitsutatud kilud õlis.

Sprottide valmistamine kodusel viisil[muuda | muuda lähteteksti]

Selleks võetakse suitsukilud või suitsuräimed ja lõigatakse neil pead maha (võib ka soovi korral alles jätta). Kalade kehad laotakse kõhud ülespoole, tihedalt nõusse, mida saab õhukindlalt sulgeda. Kui nõu on suitsutatud kalakehasid täis laotud, valatakse neile peale õlisegu. Suitsukalade kehad tõmbavad õli enda sisse. Vajadusel tuleb õli juurde valada nii palju, et õli kataks kalade kehad. Nüüd pannakse nõule kaas õhukindlalt peale. (Meie esivanemad sidusid spetsiaalsetel kiluämbritel veel ka linanööriga sangad ja kaane kinni, et keetmisel tekkiv aur kaant pealt ära ei lööks).

Nõu asetatakse teise nõu sisse (puupliidi puhul katlasse), milles on nii palju vett, et nõu oleks kolmveerandi ulatuses vee sees. Ka veenõu kaetakse omakorda kaanega ja lastakse keema tõusta. Keetmise aega (1,5–3 tundi) loetakse hetkest, kui vesi veenõus (või ka pajas) keema tõuseb. Keeduaeg sõltub keedetavate kalakehade kogusest ja liigist, näiteks kilude keeduaeg on keskmisest lühem. Keetmisel tuleb jälgida, et vesi liiga hoogsalt ei keeks ning kui veetase langeb alla kolmveerandi etteantud veekogusest, tuleb keevat vett lisada. Sprotid on valmis keedetud, kui nende kehade selgroog on pehme, kuid nahk veel terve.

Keetmise lõppedes asetatakse sprottide kehad koos nõudega külma vette ja hoitakse seal kuni täieliku jahtumiseni. Edasi hoitakse neid jahedas kohas, kuid mitte külmas, viimane muudab sprotid pudedaks. Eeltoodud viisil valmistatud sprotte võib kuude kaupa säilitada ja söögiks tarvitada.

Sprottide valmistamiseks kasutatavaid õlisegusid:

1) 1/3 osa sinepiõli ja 2/3 osa seesamiõli; 2) 1/2 osa seesamiõli ja 1/2 osa sojaõli; 3) 1/2 osa sojaõli ja 1/2 osa oliiviõli; 4) 1 osa puhast oliiviõli.

Kirjandus[muuda | muuda lähteteksti]

  • Kalatoitude valmistamise käsiraamat, Karl Oskar, Tln. 1927