Hürrem Sultan

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Hürrem Sultaana

Hürrem Sultaana (osmanitürgi keeles خرم سلطان ; umbes 1501 – 15. aprill 1558), tuntud ka kui Roxelana, oli sultan Suleiman I lemmik ja hiljem seaduslik abikaasa.

Suleimanil ja Hürremil oli viis last: Şehzade Mehmed, Mihrimah Sultaana, Selim II, Şehzade Bayezid ja Şehzade Cihangir. Ta oli üks kõige võimsamaid ja mõjukamaid naisi Osmanite ajaloos. Ta saavutas võimu ning mõjutas oma abikaasa kaudu Osmanite riigi poliitikat ja mängis aktiivset rolli impeeriumi riigiasjades.

Nimed[muuda | muuda lähteteksti]

Hürremi sünninimi on teadmata. Leslie P. Peirce on kirjutanud, et Hürremi nimi võis olla Anastasia või Aleksandra Lisowska. Osmanite impeeriumis teati Hürremit kui Haseki (sultani lemmik) Hurrem Sultan või Hurrem Haseki Sultan. Hürrem või Khorram tähendab 'rõõmsameelset' pärsia keeles.

Päritolu[muuda | muuda lähteteksti]

Roxelana, tuntud kui Hürrem Sultaana, sündis Ruteenias (Ukraina), mis tol ajal oli osa Poola Kuningriigist. Ta sündis Rohatyni linnas. Hürremi ema nimi on teadmata, ent ta isa Havrylo Lisowski oli preester. On teada, et krimmitatarlased rüüstasid 1520. aastatel Ruteeniat ning Hürrem sattus enne Istanbuli jõudmist orjakaubandusse. Istanbulis valis Valide Sultan Hafsa Sultan Hürremi kingituseks oma pojale Suleimanile.

Suhe sultan Suleiman I-ga[muuda | muuda lähteteksti]

Arvatavasti sattus Hürrem haaremisse, kui ta oli vaid 15 aastane. Peagi sai temast Suleiman I lemmik ja Mahidevrani (sultani lemmik enne Hürremi) suurim vaenlane. Hürrem sünnitas sultanile kokku kuus last, kellest ainult üks oli tüdruk – Mihrimah Sultan.

Ülejäänud viis poisslast:

  • Şehzade Mehmed (1521–1543) – Hürremi esimene poeg. Tänu tema sünnile suurenes ka Hürremi tähtsus haaremis. Mehmedi sündides oli ta troonipärijate järjekorras teisel kohal pärast oma poolvenda Mustafad (Mahidevrani poeg). Mehmedi surma kohta on kaks versiooni: ta kas suri rõugetesse või tapeti Mahidevrani käsul.
  • Şehzade Abdullah (1522–1525) – suri väga noorelt. Ajaloolased pole kindlad, kas Abdullah oli Hürremi või Mahidevrani poeg.
  • Sultan Selim II (28. mai 1524 – 12/15. detsember 1574) – Osmanite impeeriumi troonipärija. Ta oli kuni vendade Mehmedi, Bayezidi ja poolvenna Mustafa surmani kõige ebatõenäolisem troonipärija.
  • Şehzade Bayezid (1525 – 25. september 1561) – Bayezidil olid väga head sõjalised oskused. Tal oli väga suur toetajaskond Osmanite armees. Ta tapeti Suleiman I käsul Selim II abiga Konyas.
  • Şehzade Cihangir (9. detsember 1531 – 27. november 1553) – tal oli palju terviseprobleeme. Tal oli kaasasündinud küürselg. Cihangir oli sellegipoolest väga hästi haritud. Arvatakse, et Cihangir suri kurbusest, kui sai teada oma poolvenna Mustafa surmast.

1533/1534 (kuupäev teadmata) abiellusid Suleiman I ja Hürrem ametlikul tseremoonial. Sellega tegid nad ka Osmanite impeeriumi ajalugu, muutes reegleid, mille kohaselt sultanid ei abiellunud oma orjataridega. Hürremi staatus tõusis sellega veel enam, kui temast sai seaduslik abikaasa. Tema orjataristaatus kaotati. Hürremile anti Haseki staatus, mis andis talle samaväärse staatuse nagu oli Euroopa keisrinnadel. Haseki staatus tähendas suurt võimu impeeriumis. Abieluga tõusis ka Hürremi palk – 2000 asperit (tolleaegne rahaühik) päevas.

Hiljem sai Hürremist esimene naine impeeriumis, kes oli sultani õukonnas ja osales tähtsate riigiasjade otsustamisel.

Surm[muuda | muuda lähteteksti]

Hürrem suri 15. aprillil 1558, 8 aastat enne Suleimani. Ta maeti kupliga mausoleumi, mis oli kaunistatud Izniki plaatidega, mis kujutas paradiisiaeda. Hürremi mausoleum on Suleimani mausoleumi lähedal.

Heategevus[muuda | muuda lähteteksti]

Heategevusfondid: mošee ehituseks, kahe kooli jaoks, naiste haigla jaoks.

Ta lasi ehitada ka Haseki Hurrem Sultan Hamamı (Türgi saun) Hagia Sophia lähedal olnud kogukonnale.

1552. aastal avas Hürrem Haseki Sultan Imareti ehk avaliku supiköögi, kus pakuti toitu vaestele ja abivajajatele. Supiköök teenindas 500 inimest kaks korda päevas. Hürrem lasi ehitada sarnase supiköögi ka Mekasse.