Hüperhiid

Allikas: Vikipeedia
Hüperhiid Päikese kõrval.
Sun and VY Canis Majoris.svg

Hüperhiidudeks nimetatakse kõige suurema absoluutse heledusega tähti, mida tähistatakse harilikult heledusklassiga 0. Kõige heledamate ülihiiudude heledusklass on Ia. Hüperhiiud tekivad väga harva, kui nende tekkeks on olemas väga suur kogus küllalt tihedat gaasi või sulab tähetekkepiirkonnas kokku mitmeid väga massiivseid just sündinud tähti. Meie Galaktikas on neid teada kümne ringis, lähemates galaktikates kokku veidi rohkem.

Taoliste tähtede läbimõõt võib küündida 2000 Päikese läbimõõduni ja üle selle. Mass võib aga ulatuda vastavalt kuni umbes 265 Päikese massini. Kui mass ületab umbes 120 päikese massi, siis tähe seesmine kiirgus on sedavõrd tugev, et tähe gravitatsioon ei suuda teda enam koos hoida ja täht hakkab kiirgustuule toimel kiiresti oma massi kaotama.

Üks astronoomidele tuntud hüperhiid on Maast 5000 valgusaasta kaugusel asuv VY Canis Majoris täht. Kui seesama täht asuks Päikese asemel, ulatuks selle välispind Saturni orbiidini.

Hüperhiidude pinnatemperatuur sõltub tähe spektriklassist, kõige kuumematel võib see ületada 35 000 K, kõige külmematel võib olla vaid 3500 K. Heledused küünivad kuni 40 miljoni Päikese heleduseni.

Kuna tähe evolutsiooni kiiruse määrab põhiliselt tähe mass, on selliste tähede eluiga väga lühike, vaid 1–3 miljonit aastat. Peale seda lõppevad termotuumareaktsioonid ja toimub eriti tugev supernoova plahvatus, mille tulemusena jääb järele must auk.