Hübriidauto

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search
Hübriidauto Toyota Prius (2004)

Hübriidauto on auto, mis kasutab sõitmiseks mitut energiaallikat. Enamasti mõistetakse selle all elektriautot, millel on ka sisepõlemismootor.

Elektrimootori kasutamisel saab auto energiat akudest. Hübriidauto puhul laeb akusid elektrigeneraator, mille paneb pöörlema sisepõlemismootor. Sisepõlemismootor töötab moodsamatel hübriidautodel enamasti siis, kui kütusekulu saab hoida miinimumi lähedal. Loomulikult peab sisepõlemismootor töötama ka siis, kui akud on teatud piirini tühjenenud ja elektrimootor ei saa seetõttu enam piisavalt elektrit.

Elektrimootorit kasutatakse eriti kiirendamisel, sõidu alustamisel ja aeglastel kiirustel, sest siis on sisepõlemismootoril suur kütusekulu ja heitgaaside kogus. Lisaks on elektrimootoril suurema kasuteguri tõttu sama võimsuse juures suurem kiirendus.

Hübriidauto eelised elektriauto ja sisepõlemismootoriga auto ees on järgmised:

  1. Auto saab olla elektriautost mahukam, sest ei ole vaja kanda palju raskeid akusid.
  2. Sisepõlemismootor võib olla palju väiksem kui tavalisel autol, võimaldades palju väiksemat kütusekulu.
  3. Pidurdamisel on võimalik rekuperatsioon ehk kineetilise energia muundamine uuesti elektrienergiaks.

Hübriidauto energia kokkuhoid tuleneb kolmest asjaolust:

  • Auto sisepõlemismootor on väikese võimsusega ja töötab alati nimikoormusega, laeb akut, kui liikumiseks vajalikust veojõust jääb jõudu üle. Kui aku on laetud, seiskub sisepõlemismootor ja auto sõidab elektrimootoriga.
  • Sisepõlemismootori osalise koormusega töö ja tühijooksu vältimisega paraneb mootori kasutegur, väheneb CO emissioon, kogu kütus põleb mootoris, katalüsaatorisse jõuab vähe CO-d.
  • Autol kasutatakse elektrimootori rekuperatiivpidurdust, st pidurduse ajal muutub mootor generaatoriks ja laeb auto kineetilise energia arvel akusid. Seetõttu on linnasõidul kütusekulu peaaegu sama kui maanteesõidul.

Hübriidautosid katsetati ja nendega sõideti juba 20. sajandi alguses. Esimese eduka elektri- ja sisepõlemismootoriga hübriidauto pani kokku Ferdinand Porsche 1928. aastal.

Tänapäeval on tuntumad hübriidautod Honda Insight ja Toyota Prius.

Kirjandus[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]