Mine sisu juurde

György Kurtág

Allikas: Vikipeedia
(Ümber suunatud leheküljelt György Kurtag)
György Kurtág
Sünniaeg 19. veebruar 1926 (98-aastane)
Lugoj
Amet helilooja
Autasud Ernst von Siemensi muusikaauhind
György Kurtág

György Kurtág (sündinud 19. veebruaril 1926 Lugojs, Rumeenias) on ungari helilooja ja pianist. Ta on rahvusvaheliselt edukaim Ungari sõjajärgne helilooja György Ligeti ja Péter Eötvösi kõrval.[1]

Kurtág sündis ungarikeelsete juudi päritolu vanemate peres Lugojs, Rumeenias. Ta õppis klaverit mängima viieaastaselt oma ema käest. Gümnaasiumis käis ta Timișoaras. Ta kolis Ungarisse elama pärast Teist maailmasõda, ületades ebaseaduslikult Ungari-Rumeenia piiri.

Kurtág tahtis õppida muusiikat Béla Bartóki juhendamisel, kuid Bartók suri leukeemiasse septembris 1945. Aastast 1946 õppis Kurtág Ferenc Liszti muusikaakadeemias heliloomingut Sándor Veressi ja Ferenc Farkasi juhendamisel, klaverit Pál Kadosa ja kammermuusikat Leó Weineri juhendamisel. Ta lõpetas muusikaakadeemia klaveri eiralal 1951. aastal ja kompositsiooni erialal 1955. aastal.

1957. aastal õppis Kurtág Pariisis Darius Milhaud' ja Olivier Messiaeni juures.

Ta oli 1947. aastast abielus pianist Márta Kurtágiga (suri 2019). 2001. aastast elab ta Prantsusmaal Saint-André-de-Cubzacis ja tal on ka Prantsusmaa kodakondsus.

Tunnustus[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. Lexikon Neue Musik, Stuttgart/Kassel 2016, lk. 497