Georg Liidja

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Disambig gray.svg  See artikkel räägib füüsikust; sõjaväelase kohta vaata artiklit Georg Liidja (sõjaväelane)

Georg Liidja (4. august 1933 Tallinn12. juuni 2017[1]) oli eesti füüsik, Eesti Teaduste Akadeemia liige.

Haridus[muuda | muuda lähteteksti]

1952. aastal lõpetas ta Tallinna 1. Töölisnoorte Keskkooli ja 1957. aastal Tartu Riikliku Ülikooli. Õpinguaastatel valis ta kitsamaks erialaks optika ning selle kaudu sattus ta rektor Feodor Klementi luminestsentsikoolkonda. Füüsika-matemaatikakandidaadi kraadi kaitses ta 1962. aastal Tartu Riikliku Ülikooli juures ja füüsika-matemaatikadoktori kraadi 1980. aastal ENSV TA Füüsika Instituudi juures.

Teenistuskäik[muuda | muuda lähteteksti]

Pärast ülikooli lõpetamist asus ta tööle TA Füüsika ja Astronoomia Instituuti (nüüd TÜ Füüsika Instituut), kus hakkas uurima eksitonseisundeid ja nendega seotud nähtusi leelishalogeen-kristallides. 1967 valiti ta madalate temperatuuride sektori juhatajaks. Alates 1982. aastast töötas ta Keemilise ja Bioloogilise Füüsika Instituudis vanemteadurina.

Teadustöö[muuda | muuda lähteteksti]

Georg Liidja uurimistöö märksõnadeks oli luminestseerivate kristallide füüsika, krüogeeniatehnika optilises spektroskoopias ja kiiritatud bioapatiitide raadiospektroskoopia. Tahkisefüüsikas on ta selgitanud kiirguse toimet kristallidesse, selle mikroprotsesse ja -mehhanisme. Ta osales footonite paljunemisnähte avastamisel kristallfosfooride fotoluminestsentsis. Ta on arendanud vaakumultraviolett-spektroskoopiat vedela heeliumi temperatuuridel ja sooritanud esmakordselt luminestsentsiuuringuid ülimadalale temperatuurile (alla 1 kelvini) jahutatud kristallidega.

Ta on avaldanud üle 150 teaduspublikatsiooni. Tema juhendamisel on füüsika alal kaitstud kuus kandidaadiväitekirja ja üks filosoofiadoktori väitekiri. Ta on olnud paljude aastate jooksul üliõpilastööde konkursikomisjoni esimees.

Liikmesus[muuda | muuda lähteteksti]

Ta oli ka Inglismaa Füüsikaühingu liige.

Tunnustused[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. "Eesti Teaduste Akadeemia". Originaali arhiivikoopia seisuga 02. jaanuar 2019. Vaadatud 13. juuni 2017.  Kontrolli kuupäeva väärtust kohas: |archivedate= (juhend)

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]