GBAS

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
LAAS süsteem (allikas FAA)

GBAS (lühend ingliskeelsetest sõnadest Ground Based Augmentation System) on DGPS (Differential Global Positioning System) maapealne tugisüsteem, mis pakub täppislähenemise ja positsioneerimise teenust lennuväljal, TWR ja TMA (Terminal Control Area) alas (~20 NM), töötab sagedusel 108–117,975 MHz. GBAS-seadmed jälgivad GPS/GLONASS-i signaale ning edastavad terviklussõnumeid (integrity messages), pseudojuhuslikke parandusi ja lähenemisinfot õhusõidukile ülikõrgsagedusala (VHF) andmesidekanali kaudu kiirusega 31,5 kbts.

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Honeywelli Satellite Landing Systemi (SLS) sertifitseeris CAT I lähenemisteks Ameerika Ühendriikide Föderaalne Lennuamet (FAA) 2009. aastal. GBAS CAT II/III on praegu uuringute ja testimise järgus, probleemiks on katkematus (continuity) ja terviklikkus (integrity). Praeguste hinnangute kohaselt peaks GBAS CAT II/III sertifitseerimine saama ametlikuks aastatel 2012/2013. Honeywellil on eri põlvkonna GBAS-seadmed SLS2000, SLS3000, SLS4000. Honeywell SLS4000 seadmed on seisuga august 2011 paigaldatud Memphises, Atlantic Citys (USA), Málagas (Hispaania), Sydneys (Austraalia), Bremenis (Saksamaa). Sydneys (Austraalia), Memphises, Newark ja Atlantic Citys (USA) on GLS lähenemised sertifitseeritud ning operatsioonid toimuvad ametlikult. Bremenis, Frankfurdis ja Malagas on need testimisjärgus.[1]

GBAS-süsteem[muuda | muuda lähteteksti]

  • Tugivastuvõtja alamsüsteem antennidega
  • Protsessori alamsüsteem
  • VHF andmeside alamsüsteem
  • Operatsiooni- ja hooldusalamsüsteem
  • Infrastruktuuri seadmed

Tugivastuvõtja alamsüsteem koosneb vähemalt neljast tugivastuvõtjajaamast (Reference Receiver Stations RRS), millest igaüks sisaldab tugivastuvõtjat (Reference Receiver RR) ja tugivastuvõtja antenni (Reference Receiver Antenna RRA). Tugivastuvõtja alamsüsteem pakub ilmastikukindlat kaitset tugivastuvõtjale. Selle alamsüsteemi ülesandeks on jälgida GPS-satelliitide seisukorda ning arvutada pseudojuhuslik viga. Tugivastuvõtja töötleb GPS-signaali ja edastab selle protsessori alamsüsteemi.

Protsessori alamsüsteemi ülesandeks on parandusarvutused, terviklikkus (integrity) ja sõnumi genereerimine, lisaks vastutab ohutuse ning sissetulevate pseudojuhuslike andmete ning õhusõidukile saadetavate korrigeeritud andmete terviklikkuse eest VHF andmeside (broadcasting) alamsüsteem koosneb primaar-VDB-alamsüsteemist ja lisa-VDB-alamsüsteemist. GBAS VDB kasutab kas horisontaalset või elliptilist polarisatsiooni (GBAS/H (standard) või soovituslikult GBAS/E). Enamik õhusõidukeid on varustatud antenniga, mis võtab vastu horisontaalselt polariseeritud VDB-antenni signaale, mis sobib nii GBAS/H- kui ka GBAS/E-signaalidele. Õhusõidukite puhul, millel on vertikaalselt polariseeritud antenn, sobib ainult GBAS/E-signaal. GBAS-teenuse pakkujad peavad lennundusteabe kogumikus (AIP) kirjeldama VDB-antenni polarisatsiooni.

GBAS-i paigaldamine[muuda | muuda lähteteksti]

Tugisaatejaama asukoha valikul on kaks olulist kriteeriumit:

  1. Piisavalt suure maa-ala olemasolu, et tugijaamade vaheline eraldusmiinimum oleks täidetud.
  2. Asukoht peab olema valitud nii, et ei tekiks lainete varjestamist ega peegeldusi (multipath).

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]