GBAS

Allikas: Vikipeedia
LAAS süsteem (allikas FAA)

GBAS (lühend ingliskeelsetest sõnadest Ground Based Augmentation System) on DGPS (Differential Global Positioning System) maapealne tugisüsteem, mis pakub täppislähenemis ja positsioneerimise teenust lennuväljal, TWR ja TMA (Terminal Control Area) alas (~20 NM), töötab sagedusel 108–117,975 MHz. GBAS seadmed jälgivad GPS/GLONASS-i signaale ning edastavad terviklikkuse sõnumeid (integrity messages), pseudojuhulikke parandusi ja lähenemisinfot õhusõidukile ülikõrgsagedusala (VHF) andmesidekanali kaudu kiirusega 31,5 kbts.

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Honeywell’i Satellite Landing Systemi (SLS) sertifitseeris CAT I lähenemisteks Ameerika Ühendriikide Föderaalne Lennuamet (FAA) 2009. aastal. GBAS CAT II/III on praegu uuringute ja testimise järgus, probleemiks on katkematuse (continuity) ja terviklikkus (integrity). Praeguste hinnangute kohaselt peaks GBAS CAT II/III sertifitseerimine saama ametlikuks aastatel 2012/2013. Honeywell’il on erineva põlvkonna GBAS seadmed SLS2000, SLS3000, SLS4000. Honeywell SLS4000 seadmed on praegusel hetkel (2011 augustis) paigaldatud Memphises, Atlantic Citys (USA), Málagas (Hispaania), Sydneys (Austraalia), Breemenis (Saksamaa). Sydneys (Austraalia), Memphises, Newark ja Atlantic Citys (USA) on GLS lähenemised sertifitseeritud ning operatsioonid toimuvad ametlikult. Breemenis, Frankfurdis ja Malagas on testimisjärgus.[1]

GBAS süsteem[muuda | muuda lähteteksti]

  • Tugivastuvõtja alamsüsteem antennidega
  • Protsessori alamsüsteem
  • VHF andmeside alamsüsteem
  • Operatsioon- ja hooldusalamsüsteem
  • Infrastruktuuri seadmed

Tugivastuvõtja alamsüsteem. Koosneb vähemalt neljast tugivastuvõtjajaamast (Reference Receiver Stations RRS), millest igaüks sisaldab tugivastuvõtjat (Reference Receiver RR) ja tugivastuvõtja antenni (Reference Receiver Antenna RRA). Tugivastuvõtja alamsüsteem pakub ilmastikukindlat kaitset tugivastuvõtjale. Selle alamsüsteemi ülesandeks on jälgida GPS satelliitide seisukorda ning arvutada pseudojuhuslik viga. Tugi vastuvõtja töötleb GPS signaali ja edastab selle protsessori alamsüsteemi.

Protsessori alamsüsteemi ülesandeks on parandusarvutused, terviklikkus (integrity) ja sõnumi genereerimine, lisaks vastutab ohutuse ning sissetulevate pseudojuhuslike andmete ning õhusõidukile saadetavate korrigeeritud andmete terviklikkuse eest VHF andmeside (broadcasting) alamsüsteem koosneb primaar VDB alamsüsteemist ja lisa VDB alamsüsteemist. GBAS VDB kasutab kas horisontaalset või elliptilist polarisatsiooni (GBAS/H (standard) või soovituslikult GBAS/E). Enamik õhusõidukeid on varustatud antenniga, mis võtab vastu horisontaalselt polariseeritud VDB antenni signaale, mis sobib nii GBAS/H kui ka GBAS/E signaalidele. Õhusõidukid, millel on vertikaalselt polariseeritud antenn, sobib ainult GBAS/E signaal. GBAS teenusepakkujad peavad Lennundusteabe kogumikus (Aeronautical Information Publication AIP) kirjeldama VDB antenni polarisatsiooni.

GBAS paigaldamine[muuda | muuda lähteteksti]

Tugisaatejaama asukoha valikul on kaks olulist kriteeriumit:

  1. Piisavalt suure maa-ala olemasolu, et tugijaamade vaheline eraldusmiinimum oleks täidetud.
  2. Asukoht peab olema valitud nii, et ei tekiks lainete varjestamist ega peegeldusi (multipath).

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]