Güelli park

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Güelli pargi sissepääs Gaudí kujundatud kahe majaga

Güelli park (inglise Park Güell; katalaani Parc Güell) on park Barcelonas Carmeli mäel. Park on nime saanud Kataloonia töösturi Eusebi Güelli järgi. Kuna park on inspireeritud Inglise pargiarhitektuurist, siis ka pargi originaalnimi on inglis-, mitte katalaanikeelne.

Mosaiiksalamander ehk draakon el drac

Park ehitati rikastele mõeldud elurajoonina aastatel 1900–1914, kuid kinnisvaraäri ei õnnestunud ning nii läks piirkond Barcelona linna omandusse ja avati rahvale aastal 1926. Pargi kujundas Antoni Gaudí, kes ka ise ostis oma säästude eest 1904. aastal piirkonda maja (arhitekt Francesc Berenguer i Mestres) ning elas seal aastatel 1906–1926. Tänapäeval asub selles majas Gaudí majamuuseum (Casa Museu Gaudí).

Gaudí majamuuseum. Maja kolmandal korrusel on koha leidnud Enric Casanellesi (1914–1968) raamatukogu, milles on üle 30 000 kunstikataloogi.

Pargis on draakoni trepid, mosaiikskulptuurid ja sambad. Pargi mitteametlik maskott on värviline salamander, el drac (draakon), nagu rahvas seda kutsub. Sammastelt avaneb vaade Barcelonale ja Vahemerele.