Fuksiin

Allikas: Vikipeedia
Fuksiinikristallid (vasakul) ja lahustuvus vees (laik paremal) ja alkoholis (keskel)
Fuksiini struktuurvalem

Fuksiin on erk-fuksiaroosat värvust andev aniliinvärv, mis kuulub trifenüülmetaanvärvide hulka ja mille keemiline valem on C20H20N3·HCl[1]. Ühendi nimi on tuletatud erkroosa õiega ilutaime fuksia nimest. Fuksiini hilisem nimetus "magenta" (fuksiini üks ingliskeelsetest nimedest[2]) on antud ka ühele neljavärvitrükis kasutatavatest protsessvärvidest.

Värvainete indeksis on fuksiini tähised C.I. 42500 ja Basic Violet 14, CAS-number on 632-99-5[3].

Omadused[muuda | muuda lähteteksti]

Tahkena moodustab fuksiin lõhnatuid tumerohelisi kristalle. Vees lahustub raskelt, lahuses muutub eredaks lillakasroosaks. On heade värviandvate omadustega, peale tekstiilide värvimise on seda kasutatud ka värvainena mikroskoopias ja histoloogias ning mõnikord desinfektandina[4].

Ainega pidev kokkupuutumine tekitab akuutseid või kroonilisi tervisehäireid, loodusesse sattudes ohustab veekogusid[5].

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. https://dtp.cancer.gov/dtpstandard/servlet/ChemData?queryHOLD=&searchtype=namestarts&chemnameboolean=and&outputformat=html&searchlist=Rosaniline&Submit=Submit
  2. http://cameo.mfa.org/wiki/Fuchsin
  3. "arhiivikoopia". Originaali arhiivikoopia seisuga 29. juuni 2020. Vaadatud 26. juuni 2020.{{cite web}}: CS1 hooldus: arhiivikoopia kasutusel pealkirjana (link)
  4. https://www.coloria.net/varit/fuksiini.htm
  5. "arhiivikoopia". Originaali arhiivikoopia seisuga 29. juuni 2020. Vaadatud 26. juuni 2020.{{cite web}}: CS1 hooldus: arhiivikoopia kasutusel pealkirjana (link)

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]