Mine sisu juurde

Friisi hobune

Allikas: Vikipeedia
Friisi hobune
Algkeeles Frysk Hynder, Fries paard
Päritolu
Riik/piirkond Holland
Välimus
Turjakõrgus 155–170 cm
Värvused must

Friisi hobune (friisi keeles Frysk hynder, hollandi keeles Fries paard) on Friisimaa provintsist Hollandist pärit hobusetõug. See on ainuke põline hobusetõug Hollandis.

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Tegu on küllaltki vana hobusetõuga, mis pärineb väidetavalt aastast 1000 eKr, kui ta oli roomlaste poolt hinnatud raskeveohobusena.[1] Keskajal kasutati Friisi hobuseid rüütlihobustena. Hiljem on neid ristatud Andaluusia hobusega, mis on tõule lisanud temperamenti ja sihvakust. Seda tõugu hobuseid kasutati ka taludes kergematel töödel ja pühapäeviti vankri ees.

Friisi hobune on olnud mitmel korral väljasuremisohus.

19. sajandil oli traavisport populaarseks muutumas ja nii üritati ka seda tõugu paremaks muuta neid traavlitega ristates. Ka see lisas Friisi hobusele sihvakust, kuid õigeid traavleid neist ei saanud.

1879. aastal asutati Friisi Hobuse Tõuraamat [2], mis oli ühtlasi ka esimene hobuste tõuraamat Hollandis. Hoolimata sellest oli aastal 1913 selles nimestikus kõigest kolm sugutäkku. Tõug päästeti tänu hoolikale aretusprogrammile.

Kasutamine[muuda | muuda lähteteksti]

Friisi hobuseid kasutatakse tihti koolisõidus ja tõlla või vankri ees. Takistussõiduks ei ole see hobusetõug eriti sobiv tema loomuliku kehahoiaku tõttu. Nende kena välimuse tõttu kasutatakse Friisi hobuseid tihti Ameerika filmides. Näiteks on neid näha filmides:

Välimus[muuda | muuda lähteteksti]

Friisi hobusel on väga omanäoline välimus. Nad on musta värvi ja pika ning paksu laka ja sabaga. Ka on neil pikad sõrgatsitutid mida, erinevalt teistest hobusetõugudest, tavaliselt ei pügata. Varem võis Friisi hobune värvuse poolest olla ka hall või raudjas, kuid need värvid on aastate jooksul välja aretatud. Valged märgised pole üldiselt tõuraamatu poolt soovitatud, kuid kuni 3,2-sentimeetrine täht on lubatud. Valged laigud mujal hobuse kehal või näol allpool silmajoont pole lubatud. [3] Tõuraamatusse pääsemiseks nõutav turjakõrgus on 155–170 cm. Kõrgemaid hobuseid ei pruugita tõuraamatusse lasta.

Iseloom[muuda | muuda lähteteksti]

Friisi hobune on iseloomult intelligentne, elavaloomuline, aga mitte tuline, töötahteline ega ustav.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. Horse (The Complete Guide) by Mary Gordon Watson, R. Russell Lyon, Sue Montgomery
  2. KFPS. "KFPS General Information" (inglise keel). Originaali arhiivikoopia seisuga 10. jaanuar 2012. Vaadatud 12. veebruar 2012.{{netiviide}}: CS1 hooldus: tundmatu keel (link)
  3. KFPS (16. jaanuar 2012). "Breeding goal of KFPS" (inglise keel). Originaali arhiivikoopia seisuga 10. jaanuar 2012. Vaadatud 16. jaanuar 2012.{{netiviide}}: CS1 hooldus: tundmatu keel (link)

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]