Friedrich Georg Jünger

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

Friedrich Georg Jünger (1. september 1898 Hannover20. juuli 1977 Überlingen) oli saksa luuletaja ja prosaist. Tema vend Ernst Jünger (1895–1998) oli saksa kirjanik.

Looming[muuda | muuda lähteteksti]

F. G. Jünger on tuntud eelkõige luuletaja, esseisti ja aforistina. Samas ilmus tema sulest eriti 1920. aastatel ka arvukalt publitsistikat, mis on eelkõige seotud konservatiivse revolutsiooniga, mille üks keskseid ideolooge ta koos oma venna Ernst Jüngeri, Carl Schmitti ja Ernst von Salomoniga oli. Tolle perioodi teostest kõige olulisem ja suurimat vastukaja leidnud on "Rahvusluse esileastumine" (Aufmarsch des Nationalismus, 1926), milles Jünger propageerib konservatiivse revolutsiooni rahvusrevolutsioonilist suunda, kirjeldades rahvust eelkõige võitleva liikumisena, millel on oma tahe ning soov valitseda.

Juba samal ajal, kuid eriti Teise maailmasõja järel paelusid Jüngerit teemadena peamiselt ökoloogia ja loodushoid. Heideggeri kõrval loetaksegi saksakeelses kultuuriruumis just F. G. Jüngeri kirjutatud esseed "Tehnika täiuslikkus" (Die Perfektion der Technik, kirjutatud 1939, ilmunud 1949) kõige põhimõttelisemat laadi käsitluseks tehnika ja vaimu vahekorrast. Maailma ja inimliigi tuleviku suhtes väljendus ta suurt pessimismi.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]