Fredericia

Allikas: Vikipeedia
Fredericia
Fredericia raudteejaam

Pindala 134,46 km²
Elanikke 39 922 (2014)

Koordinaadid 55° 34′ N, 9° 45′ E
Fredericia (Taani)
Fredericia
Fredericias asuv kuju "Jalaväelane" ("Landsoldaten"), mille autor on Herman Wilhelm Bissen

Fredericia on Taanis Jüüti poolsaare idaosas Fredericia vallas asuv linn, mis kuulub ka kuuest vallast koosnevasse regiooni nimega "Kolmnurk" (Trekanten). Linna rajas aastal 1650 Taani kuningas Frederik III, kelle järgi linn ka nime sai.

Linnas elas 2014. aasta jaanuari seisuga 39 922 inimest[1] ja kogu Fredericia vallas elas 2014. aastal 50 324 inimest.

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Pärast suuresti kindlustamata Jüütimaal Kolmekümneaastase sõja käigus aset leidnud laastamist mõistis kuningas Christian IV Jüütimaale tugeva kindluse ehitamise vajadust ja otsustas selle projekti ühendada Jüütimaale suure linna ehitamise plaanidega.

Fredericia hilisema asukoha lähedal asunud Lyngs Odde neemele rajati kindlustatud laager, mille kaitsevallid ulatusid mõlemasse suunda, kaitstes seega laagrit rünnakute eest. Ent kindlustused ei olnud täiuslikud ja kui Rootsi feldmarssal Lennart Torstenson Jüütimaale tungis, suutis ta kaitsevallidest edasi tungida. Kuningas Frederik III oli see, kes kaitserajatise plaanid viimaks lõpule viia suutis, lisades sinna ka Taani marssali Anders Bille soovitatud kindlustuste tiiva lähedalasuvale Bers Odde maakitsusele.

Fredericia plaan (1900)
Fredericia (keskel vasakul) asub Taanis Jüüti poolsaarel Koldingist idas ja Vejlest kagus

15. detsembril 1650 allkirjastas kuningas dokumendi, millega anti linnale selle esimesed õigused ja töö uute kindlustuste kallal võis alata. Aastal 1651 anti linnale kuninga järgi nimeks Frederiksodde ("Frederiki neem") ja 1664. aasta 22. aprillil sai linn uue ladinapärase nime Fredericia.

Iga aasta 6. juulil peetakse Fredericia linnas 1849. aastal toimunud Fredericia lahingu mälestuseks pidustusi. Lahing toimus Esimese Schleswigi sõja ajal ja lahingus võitsid Taani väed linna piiranud Schleswig-Holsteini mässajaid. Fredericia oluline sümbol, kuju Landsoldaten, avati 1858. aasta 6. juulil.[2]

Tänapäev[muuda | muuda lähteteksti]

Fredericia on osa 1,2 miljoni elanikuga Ida-Jüütimaa linnaregioonist[3] ja seal käib koos Fredericia vallavolikogu.

Linn on üks Taani suuremaid transpordikeskusi ja seal asub Taani sõjaväe signaalrügement (Telegrafregimentet), mille kasutuses on kaks kasarmut: Ryes Kaserne ja Bülows Kaserne.

Tuntud inimesi[muuda | muuda lähteteksti]

Sõpruslinnad[muuda | muuda lähteteksti]

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. "BEF44: Population 1st January, by urban areas" andmebaas kodulehelt Danmarks Statistik.
  2. Herman Wilhelm Bissen. Vaadatud 23.02.2016.
  3. Vision Østjylland. Styregruppen for projekt Byudvikling i Østjylland. Vaadatud 12.09.2013. Taani keeles.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]