Franz (Pommeri)

Allikas: Vikipeedia

Franz (24. märts 1577 - 27. november 1620) oli Pommeri-Stettini hertsog ja Kammini piiskop.

Elu[muuda | muuda lähteteksti]

Franz oli hertsog Bogislaw XIII ja selle naise Clara poeg. Isa õhutusel sai ta parima võimaliku hariduse. Ta näitas juba varases nooruses, et tema huvid kalduvad rüütellikkuse ja sõjaasjanduse poole. Tema plaanid minna Saksi õukonda nurjas aga Johann Friedrich, kes tõi ta Kammini piiskopkonda. 1592. aastal määrati ta piiskopkonna koadjuutoriks; 1593. aastal osales ta üleriigilisel sinodil. 1594. aastal tegi ta reisi Viini ja Ungarisse. Ta võttis osa Esztergomi kindluse piiramisest Matthiase käe all, kellest hiljem sai Austria ertshertsog. Ta läks 1596. aastal Itaaliasse ja tuli siis Pommerisse tagasi.

Pärast seda, kui onu Kasimir 1602. aastal Kammini piiskopi kohalt tagasi astus, valiti Franz hoolikalt ettemääratud valimistel järgmiseks piiskopiks. Tema residents oli Köslin (nüüd Koszalin), kus ta lasi lossi vastavalt varustada.

Kui Rootsi kuningas talle 1604. aastal Rootsi-Poola sõjas 3000 jalamehe ja 1000 ratsamehe juhtimist pakkus, pidi ta Pommeri erapooletust silmas pidades keelduma.

1607. aastal tegi ta uue reisi. See viis ta kõigepealt Prahasse ning sealt Šveitsi ja Prantsusmaa kaudu Hispaania piirile. Ta tuli tagasi Inglismaa, Šotimaa ja Madalmaade kaudu. Oma piiskopkonna piiride turvamiseks rajas ta 1614. aastal väikese sõjaväe. Pärast oma venna Philipp II surma pärijateta 1618. aastal järgnes Franz talle kui Pommeri-Stettini valitseja. Kammini piiskopkond läks tema vennale Ulrichile.

Tema pingutused Pommeri kaitsevõime tugevdamiseks olid seisuste vastuseisu tõttu suuresti edutud. Nad lükkasid tagasi tema nõude Stettini arsenali varustamiseks relvade ja varustusega ning keeldusid ka Pützerlinis 1619. aasta novembris väljakuulutatud kontrollist.

Ta ei jaganud oma eelkäija Philipp II huvi teaduse vastu. Geograafia või rahvusliku ajaloo projektid nagu Valentin von Wintheri Pomeranographia, leidsid Franzi poolt vähe toetust. Ta pühendus intensiivselt valitsuse ja Stettini linna asjadele. Tema allkirja nõudvaid dokumente kontrolliti alati põhjalikult. Oma lahkuse ja heatahtlikkuse tõttu alamatega suhtlemisel oli ta elanike seas väga populaarne.

Hertsog Franzi valitsemisajal süüdistati 80-aastast nunna Sidonia von Borcket Marienfließi kloostrist nõidumises. Teda süüdistati hertsogite Philipp II ja Georg II varase surma põhjustamises ning hertsog Bogislaw XIII teiste poegade lastetuks jäämises. Ta leiti süüdi olevat ja hukati. Kolm kuud hiljem jäi hertsog Franz haigeks. Ta oli hommikul veel terve, jäi pärastlõunal haigeks ja suri mõni päev hiljem.

1610. aastal abiellus hertsog Franz Saksi kuurvürsti Christian I tütre Sophiega. Abielu jäi lastetuks.

Eelnev
Kasimir
Kammini administraator
1602-1618
Järgnev
Ulrich
Eelnev:
Bogislaw XIII
Pommeri-Barthi hertsog
1606-1620
Järgnev:
Bogislaw XIV
Eelnev:
Philipp II
Pommeri-Stettini hertsog
1618-1620