Francis Trasuns

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Francis Trasuns

Francis Trasuns (latgali keeles Fraņcs Trasuns; 16. oktoober 1864 Sakstagalsi vald, Režitsa maakond, Vitebski kubermang6. aprill 1926 Riia) oli latgalite ja lätlaste kultuuritegelane ja katoliku vaimulik, riigitegelane ja kirjanik. Lisaks oli ta Vene keisririigi I Riigiduuma liige (Vitebski kubermangust). Ta tegeles kogu elu latgali keele ja kultuuri kaitsmisega.

Ta õppis kohalikus kihelkonnakoolis, hiljem Jelgava gümnaasiumis, täiendas end 1883–1887 Peterburi vaimulikus seminaris ja hiljem 1887–1891 Peterburi Roomakatoliku Vaimulikus Akadeemias, mille lõpetas teoloogia magistrikraadiga. Alates 1902. aastast töötas ta professorina Peterburi Vaimulikus Seminaris, kus sai õiguse õpetada osaliselt latgali keeles ja asus õpetama latgali kirjanduslikku traditsiooni. Seal olles ilmus "Daugava kalender". Avaldanud artikleid ajalehes Latgolas Vords.

Peterburi õppima minnes teadvustas ta end rohkem katoliiklasena kui lätlasena. See konkureeriv identiteet ei kadunud Latgales 1920. ja 1930. aastatel, kuid Baltikumi puhul kestis läti sõna propaganda aastakümneid, selle ümber tekkisid kultuuri- ja ühiskonnaelu, ajalehed, koolid ja läti ühendused. Trasuns nägi Jelgavas õpingute ajal, et balti lätlased räägivad sarnast keelt. Latgale avaliku sektori töötajad vaatavad balti lätlasi kui tuntud eeskuju ja mõte läheneda oli loogiline.