Fraktaalkunst

Allikas: Vikipeedia
Fraktaalkunst

Fraktaalkunst on abstraktne kunstivorm, milles kasutatakse teose loomiseks fraktaleid ja fraktaalteooriat. Fraktaalteooria isa on Ameerikas sündinud prantslasest matemaatik Benoit Mandelbrot, kes kirjutas oma tähtsaima essee "The Fractal Geometry of Nature" aastal 1982. Fraktaalkunst baseerub fraktaalide kontseptsioonil, objektide ebareeglipärasusel, enesesarnasusel ja fraktaalmustril.[1]

Idee tasandil on fraktaalid alati olemas olnud ja moodustavad osa mustrite loomisprotsessist looduses.[1] Kunstiajaloos on fraktaalkunsti mõju analüüsitud näiteks muistsete keldi ehtekunstnikute, Leonardo da Vinci, Eugene Delacroix' ja Katsushika Hokusai töödes.[2]

Meetodid[muuda | muuda lähteteksti]

Arvutiprogrammiga genereeritud fraktaalkunst
Kanagawa suur laine, Jaapani puulõige, ~1830

Arvutigraafika abil on oma kunsti loonud näiteks William Latham, Desmond Paul Henry, Hamid Naderi Yeganeh ja muusik Bruno Degazio.[3] Fraktaalkunst põhineb matemaatilistel tõdedel, seega on teoseid võimalik luua nii arvutiprogrammide kui ka looduslike vahenditega.

Tartu Ülikooli raamatukogus toimus 2001. aastal Lea Livshitsi näitus pealkirjaga "Fraktaalne kunst", kus ei olnud teoste loomiseks kasutatud arvutigraafikat, vaid tõmmiseid võeti paber- ja klaasalustelt.[2]

Arvutite teke ja levik on muutnud matemaatiliste fraktalite kujutiste loomise kergeks ja käepäraseks. Paljude ülikoolide kunsti ja tehnoloogiat siduvates kursustes[4] on fraktalid kasutusel näitena "arvuti abil tehtavast kunstist". Fraktalite aluseks olevad algoritmid on tihti väga lihtsad, seetõttu saab isegi algaja programmeerija joonistada väga ilusaid ja tänu oma "suurendatavusele" visuaalset avastamisrõõmu pakkuvaid kujundeid.

Fraktalite joonistamiseks ja uurimiseks on loodud palju erinevaid programme nii allalaadmiseks kui otse internetis kasutamiseks.[5][6]

Arhitektuur[muuda | muuda lähteteksti]

Kailasa Tempel Indias

India templid on ehitatud eesmärgiga sümboliseerida hinduismi maailmavaadet fraktaalse universumi kohta. India rahva templite arhitektuur peegeldab nende religiooni filosoofiat ja templite ehitusel on lähtutud fraktaalteooriast.[7] Fraktaalelemente on näha ka islamikultuuride mošeede dekoratsioonides, kus on kasutatud matemaatilisi proportsioone ja fraktaalgeomeetriat, et jäljendada looduslike organismide mustreid.[8]

Tänapäeva populaarsus[muuda | muuda lähteteksti]

Ozora Festivali pealava

Fraktaalkunst on populaarne psühhedeelia subkultuurides, kus fraktaalkunsti on näha festivalidel, viskuaalkunstis ja ka muusikas. Populaarne tasuta fraktaalkunsti genereerimise tööriist on programm Mandelbulb 3D (MB3D).

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. 1,0 1,1 Saitis, Charalampos. 2007. Fractal Art: Closer to Heaven? Modern Mathematics, the Art of Nature and the Nature of Art. Conference paper presented at Bridges Conference.
  2. 2,0 2,1 Livshits, Vladlen. 2004. Kas kunst saab olla fraktaalne ehk kuidas on seotud stoggatüüpia, monotüüpia ja fraktalid? Horisont, väljaanne 4. Available at: http://vana.loodusajakiri.ee/horisont/artikkel302_292.html, accessed on 04.04.2021.
  3. Briggs, John. 1992. Fractals: The Patterns of Chaos. London: Thames and Hudson.
  4. Aivar Annamaa (2016). "Rekursioon ja fraktal". TÜ Arvutiteaduse instituudi programmeerimise algkursuse õpik. Vaadatud 7. veebruar 2022.
  5. "Ultimate Guide to Fractal Generators". AI Artists. 2021. Vaadatud 7. veebruar 2022.
  6. "Fractal apps at Google Play store". Google Play store. Vaadatud 7. veebruar 2022.
  7. Trivedi, Kirti. 1993. Hindu temple: Models of a Fractal Universe. Paper presented at the International Seminar on Mayonic science and technology. Indira Gandhi Auditorium, Technical Teachers’ Training Institute, Taramani, Madras.
  8. Abdelsalam, Mai, Irahim, Mohamed. 2019. Fractal Dimension of Islamic Architecture: The Case of the Mameluke Madrasas: Al-Sultan Hassan Madrasa. Gazi University Journal of Science.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]