Foobia

Allikas: Vikipeedia

Foobia ehk haiguslik kartus on ärevustunne, mis tekib mingi kindla nähtuse või elusolendi ees, mida tajutakse tegelikust ohtlikumana. Selliseid objekte või situatsioone hakatakse vältima või talutakse neid väga suure ebamugavustundega. Kõrgenenud ärevus väljendub kehaliste sümptomitena: südamekloppimine, hingeldamine või hingetuse, higistamine, külma- või kuumahood, jalgade, käte ja/või keha värisemine, tasakaalutuse ja/või nõrkustunne, iiveldus, pearinglus, kohisemine kõrvades, värvilised täpid silme ees või muud nägemishäired, suukuivus, tung urineerida jne. Tavaliselt märgatakse ainult osasid neist sümptomitest. Sümptomite subjektiivne tugevus võib varieeruda kergest ebamugavustundest väljakannatamatu paanikahooni.

Kõige levinumaks foobia vormiks loetakse agorafoobiat, mis hõlmab endas hirmu avalike kohtade, aga ka selliste kohtade ees, kust põgenemine turvalisse kohta on raskendatud: väljakud, kaubanduskeskused, poejärjekorrad, lennukid, bussid, rongid, jne. Agorafoobiat ilma paanikahoota esineb Ameerikas umbes 0,8%-l üle 18-aastastest inimestest arvestusliku aasta jooksul.[1]

Lihtfoobiatest, s.t foobiatest, mis on seotud ühe kindla nähtusega, loetakse sagedasemaiks akrofoobiat (hirm kõrguse ees), arahnofoobiat (hirm ämblike ees), klaustrofoobiat (hirm suletud kitsaste kohtade ees), ahluofoobia (hirm pimeduse ees) ja aviatofoobia (hirm lendamise ees).

Erinevaid lihtfoobiaid esineb Ameerikas 8,7%-l üle 18-aastastest arvestusliku aasta jooksul.[2]

Kartust foobiate ees nimetatakse fobofoobiaks.

Ameerikas tehtud uurimuste järgi kannatab 5,1–12,5% ameeriklastest foobiate all.[viide?]

Kõnekeeles kasutatakse sõna "foobia", et tähistada vastumeelsust millegi suhtes.

Kirjandus[muuda | redigeeri lähteteksti]

  • R. Waters "Tuntud ja tundmatud foobiad", Koolibri, 2005
  • U. Liivamägi (tõlkija) "Haiguslikud hirmud", Ersen, 2002

Viited[muuda | redigeeri lähteteksti]

1 & 2 - National Institute of Mental Health. (2006). The Numbers Count: Mental Disorders in America.

Vaata ka[muuda | redigeeri lähteteksti]

Välislingid[muuda | redigeeri lähteteksti]

  1. [1]
  2. Mental Illness in America