Fibo kergplokk

Allikas: Vikipeedia


Fibo kergplokk on ehitusplokk, mida valmistatakse kergkruusa, tsemendi ja vee segust.

Valmis segu juhitakse segistist vormidesse, kus vibropressmenetlusel toimub plokkide vormimine. Fibo kergplokke toodetakse kahe survetugevusega, 3 MPa ja 5 MPa. Fibo kergplokke kasutatakse nii kandvates kui ka mittekandvates seintes. Plokk leiab kasutust nii välis- kui siseseintes. Sõltuvalt pinnasest kasutatakse Fibo kergplokke ka vundamentide ladumisel. Plokkide avatud struktuuri tõttu tuleb laotud välissein või seinad krohvida.[1][2][3]

Vundament

Taldmiku plokk[muuda | muuda lähteteksti]

Fibo taldmiku plokk on välja töötatud lintvundamendi taldmiku tegemiseks. Hariliku 350 mm ploki mõõtu taldmikuploki eripäraks on ploki pealmisel pinnal asetsev 50 mm sügavune monolitiseerimissüvend. Vundamendi taldmiku valmistamiseks tuleb taldmiku plokid paigaldada nii, et süvend nendes jätkuks, sellisel juhul on võimalik süvend armeerida ja betoneerida. Betoneerimisel peavad armatuurvardad olema paigaldatud nii, et need asetseksid betooni sees ilmastiku eest kaitstuna.

Õõnesplokid[muuda | muuda lähteteksti]

Fibo õõnesplokid on välja töötatud ventilatsiooni, kommunikatsioonikanalite ehitamiseks, postvundamentide rajamiseks, samuti seest betoneerituna raskesti koormatud seinaosade tugipinna postide ehitamiseks.

Vaheseina plokid[muuda | muuda lähteteksti]

Tappliitega vaheseina plokk on kitsam tavalisest seinaplokist ning erineb kõrguselt. Paigaldamisel vertikaalvuuki seguga ei täideta. Plokid on mõõtudega laius 100 mm ja 150 mm, kõrgus 250 mm ning pikkus 490 mm. Ruutmeetrisse kulub tavapäraselt 2 plokki vähem ning seina saab laduda 2,1 m ukse jaoks ilma plokke lõikamata.

Sillused[muuda | muuda lähteteksti]

Fibo silluseid toodetakse sama põhimõttega nagu plokke, kuid vormidesse lisatakse ka armatuurkarkass. Silluseid toodetakse vastavalt plokkide mõõtudele ja kuni 2,5 m laiustele avadele. Sõltuvalt silde pikkusest peab sillus toetuma müürile, mille toetuspinna pikkus on vähemalt 250 mm või väiksemate avade korral vähemalt 130 mm. Fibo silluse kasutamisel tuleb vältida suuri koondatud raskusi, näiteks silluse keskele toetuv vahelae tala.

Fibo sillused tuleb paigaldada UP kirjaga ülespoole. Teistes asendites töötab silluses asetsev armatuur teistmoodi ning sillus võib puruneda. Silluse armatuuri kaitsmiseks ilmastiku eest ning tulepüsivuse suurendamiseks tuleb sillused krohvida. Müüritise ladumisel tuleb arvestada asjaolu, et sillus peab toetuma täismõõdus lõikamata plokile, siis nii kantakse koormused paremini üle silluselt müüritisele ning väheneb pragude tekkimise oht avade nurkades.

U-plokid[muuda | muuda lähteteksti]

Fibo U-plokid on ette nähtud betoonivöö ehitamiseks ning taladelt, vahelagedelt ja katusekonstruktsioonist tuleva koormuse ühtseks jaotamiseks müüritisele. U-ploki kasutatakse ka väiksemate avade monoliitsilluse ehitamiseks. U-ploki mõõdud klapivad tavaplokkide kõrguse ja laiusega.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]