Fernando VII

Allikas: Vikipeedia
Fernando VII
Francisco Goya maal.

Fernando VII (14. oktoober 1784 Madrid29. september 1833 Madrid) oli Hispaania kuningas aastatel 1808 ja 18131833. Ta kuulus Borbónide dünastiasse.

Fernando VII oli kuningas Carlos IV poeg, kuigi on ka oletatud, et tema tegelik isa võis olla Manuel Godoy, Hispaania peaminister ja kuninganna María Luisa armuke.

Kui Carlos IV Aranjuezi mässu tagajärjel märtsis 1808 tagasi astus, sai Fernando 19. märtsil 1808 kuningaks. Noor kuningas otsis võimul püsimiseks toetust Napoleon I, kuid viimane sundis Fernando sama aasta 6. mail troonist loobuma ja nimetas uueks Hispaania kuningaks oma venna Josephi. Fernando veetis järgmised kuus aastat Prantsusmaal Napoleoni vangina.

Pärast mitmeid sõjalisi ja poliitilisi tagasilööke Hispaanias nõustus Napoleon I lõpuks 11. detsembril 1813 tunnistama Fernandot Hispaania seadusliku kuningana, kuid Fernando ei saanud kodumaale tagasi pöörduda enne, kui liitlasväed 1814. aastal Napoleoni purustasid.

Fernando valitsusaeg oli probleemiderohke. Hispaania Ameerika kolooniates oli puhkenud iseseisvussõda, mis jättis Hispaania ilma valdavast osast sissetulekutest. Revolutsioonilise Prantsusmaa mõjul olid ühiskonnas levinud liberaalsed ideed, mis nõudsid kuningavõimu piiramist ja võimude lahusust. Fernando VII katsed tagasi pöörduda absolutismi tõid 1820. aastal kaasa rahutused, mille tagajärjel kuningas vangistati. Kui ta 1823. aastal vabastati, olles andnud nõusoleku liberaalseteks reformideks ja lubanud kõigile mässu juhtidele amnestiat, murdis ta kohe oma lubadused, pöördus tagasi vana valitsemiskorra juurde ja lasi enamiku mässu juhtidest hukata.

Kuningas Fernando VII oli neli korda abielus, kuid neist abieludest sündis vaid neli tütart. See sundis kuningat enne surma muutma troonipärimiskorda, et võimaldada oma tütre Isabeli tõus troonile. See seadusemuudatus ning sügavad vastuolud konstitutsioonilise ja absoluutse monarhia pooldajate vahel tõid pärast kuninga surma kaasa karlistide sõjad.

Eelnev
Carlos IV
Hispaania kuningas
1808
Järgnev
José I
Eelnev
José I
Hispaania kuningas
18131833
Järgnev
Isabel II
Eelnev
Carlos IV
Jeruusalemma kuningas
1808–1833
Järgnev
Isabella II