Mine sisu juurde

Fašism Venemaal

Allikas: Vikipeedia


Fašism Venemaal (vene keeles русский фашизм) on ideoloogia, maailmavaade ja sotsiaalne liikumine, mis keskendub vene rahvuse rassilisele ülimuslikkusele.

Teise maailmasõja ajal olid koostöös Suursaksa Riigi võimude ning armeega.[1][2][3][4] Vene fašism pooldab Vene rahvusriiki kui rahvuslike huvide tagajat vastandina paljurahvuselistele riikidele. Enamik vene fašiste usub, et riigi piirid peaksid üldiselt kattuma vene rahvuse asuala piiridega. Vene fašism hõlmab vene fašistlikke, neofašistlikke ja natsionaalsotsialistlikke organisatsioone, parteisid, väeüksusi ja liikumisi. Vene fašismi tunnusjoonteks on paremäärmuslik valitsemisvorm koos juhikultusega, riikluse, poliitika ja ühiskondliku tegevuse samastamine ning äärmine antisemitism. [5]

Vene fašismi mõiste

[muuda | muuda lähteteksti]

Mõiste "Vene fašism" mõistmiseks on kaks võimalust: 1. Mõista selle all ainult neid parteisid ja organisatsioone, mis ise otseselt nimetavad end fašistlikeks, näiteks Venemaa Fašistlik Partei. 2. Mõista selle all lisaks punkt 1 all kirjeldatuile ka neid parteisid ja organisatsioone, mis on eelmistele ideoloogiliselt sarnased, aga ei kasuta oma nimetuses sõna "fašistlik", näiteks Vene Natsionaalsotsialistlik Partei, või kasutavad selle asemel eufemistlikke või desinformeerivaid nimetusi, näiteks Venemaa Liberaaldemokraatlik Partei.

Mõistes "Vene fašism" tuleb sõna "fašism" mõista mitte kitsamas (itaalia fašism), vaid laiemas tähenduses, mida üksikasjalikult kirjeldatakse siin: Fašism#Ajalugu ja Fašism#Fašistlike joontega parteisid ja liikumisi, sest ajalooliselt jõuti nõukogude erialase ja ideoloogilise sõnavaraga hämamises niikaugele, et avalikkuse tarbeks segati kokku natsionaalsotsialism ja fašism,mida läbisegi kasutatakse tänaseni.

Praeguseks on Vene fašismist saanud tõeline probleem. Moskvas tapetakse aastas rassilistel põhjustel kümneid välismaalasi ja kogu venemaal sadu.

Vene fašistlikud parteid, väeüksused ja organisatsioonid

[muuda | muuda lähteteksti]
  1. E. Oberlander, 'The All-Russian Fascist Party', Journal of Contemporary History, Vol. 1, No. 1. (1966), pp. 158-173
  2. The Russian Fascists: Tragedy and Farce in Exile, 1925—1945 by John J. Stephan ISBN 0-06-014099-2
  3. К. В. Родзаевский. Завещание Русского фашиста. М., ФЭРИ-В, 2001 ISBN 5-94138-010-0
  4. А.В. Окороков. Фашизм и русская эмиграция (1920-1945 гг.). М., Руссаки, 2002 ISBN 5-93347063-5
  5. "Russian Fascism And A Comparison". Originaali arhiivikoopia seisuga 29. detsember 2009. Vaadatud 28. oktoobril 2009.

Välislingid

[muuda | muuda lähteteksti]