Falun Gong

Allikas: Vikipeedia

Falun Gong (Fǎlún Gōng; traditsioonilises hiina kirjas 法輪功; lihtsustatud hiina kirjas 法轮功), tuntud ka kui Falun Dafa (Fǎlún Dàfǎ; traditsioonilises kirjas 法輪大法; lihtsustatud kirjas 法轮大法) on Hiina vaimne liikumine, mis on tekkinud budismi, taoismi ja New Age'i liikumise sünteesis. Falun Gong kujunes Hiinas 20. sajandi teisel poolel esile kerkinud qigong'i-buumi ajal. Selle praktikas on oluline osa füüsilistel, sealhulgas hingamisharjutustel, mis peaksid suunama vaimset energiat ehk qi'd.

Algselt Hiina kommunistlikud võimud pigem toetasid taoliste praktikate arengut. Nii teatasid Hiina teadlased 1970. aastate lõpul, et on "leidnud" tõendeid qi materiaalsest olemasolust, mida püüab rakendada qigong, tugevdades nii liikumise teaduslikku usaldusväärsust.[1] Mao Zedongi surma järgses vaimses vaakumis jõudis füüsilist ja vaimset heaolu ühendav qigong kümnete miljonite hiinlasteni[2] ning selle uurimiseks loodi riiklik teadusselts.

3. mail 1992 andis Falun Gongi rajaja Li Hongzhi Kirde-Hiinas Changchuni linnas esimese avaliku seminari uue õpetuse teemal, nimetades seda sajanditevanuseks.[3] See kogus poolehoidjaid, kuid kasvas ühtlasi lahku ametlikult sanktsioneeritud qigong'ist. Falun Gong pälvis ajakirjanduses vähe tähelepanu 1996. aastani, mil liikumine katkestas sidemed riigistruktuuridega. Seda püüti küll registreerida, kuid katsed tõrjuti tagasi[4]. Järgnevail aastail hakati Falun Gongi riigimeedias üha valjemalt kritiseerima. Selle liikmed püüdsid võidelda kriitika vastu massiaktsioonidega, mis teravdas vastasseisu veelgi.

Mõne aasta eest ületas Falun Gongis osalejate arv Hiinas valitseva ainupartei, Hiina Kommunistliku Partei liikmete arvu. Hiina võimud peavad rahvaliikumist ühiskonna stabiilsusele ohtlikuks ja on võtnud selle vastu kasutusele karmid surveabinõud. 1999. aastast kestnud repressioonide käigus on tapetud ligi 2700 inimest, enam kui 100 000 on saadetud sunnitöölaagritesse, üle 6000 ligi kahekümneks aastaks vangi pandud, sajad tuhanded arreteeritud.

USA Riigidepartemangu hinnangul olid 2009. aastal enam kui pooled Hiina sunnitöölaagrite asukaist Falun Gongi järgijad.[5] Välisvaatlejate hinnangul on repressioonid ebaseaduslikud, sealhulgas nende järelevalveks loodud julgeolekuagentuur Büroo 610[6].

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. David Ownby "Falun Gong and the Future of China" Oxford University Press, 2008, lk 10
  2. Richard Gunde "Culture and Customs of China" Greenwood Publishing Group, 2002
  3. Li Hongzhi "9-day Lectures in Guangzhou" (audio), lecture 1, 1994
  4. David Palmer "Qigong Fever: Body, Science and Utopia in China" New York: Cambridge University Press, 2007, lk 248
  5. U.S. Department of State "2009 Country Report on Human Rights: China" (sh Hongkong ja Macau), 26. oktoober 2009
  6. Human Rights Watch "Dangerous Meditation: China's Campaign Against Falun Gong" January 2002, p 36