Mao Zedong

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search
Mao Zedong (1963)

Mao Zedong [Helifaili info mau tsõtung ] (26. detsember 1893 Shaoshan9. september 1976 Peking) oli Hiina Kommunistliku Partei juht alates 1935. aastast kuni oma surmani 1976.

Tema juhtimisel omandas kommunistlik partei Hiina kodusõja järel võimu suurema osa üle Hiinast. Hiinas omistatakse Maole see teene, et ta esimest korda pärast oopiumisõdu ühendas (peaaegu kogu) Hiina ilma välismaise mõjuta. Samal ajal kritiseeritakse tema poliitikat, sealhulgas majanduspoliitikat.

Vaatamata kriitikale on Mao Hiinas ikka veel väga populaarne. Tema saavutuste hulka arvatakse tasuta haridus ja tasuta arstiabi ning tagatud töö. Vaesus vähenes, kirjaoskamatus likvideeriti lühikese ajaga, keskmine eluiga tõusis ja rahvaarv kasvas.

Samas Mao ebaõnnestunud eksperimentaalsete programmide (suur hüpe ja kultuurirevolutsioon) tagajärjel tekitati suurt kahju kultuurile, ühiskonnale ning majandusele, näljahädade tõttu hukkus palju inimesi. Pärast Deng Xiaopingi saamist Hiina RV juhiks, peale Mao surma 1976. aastal, on suurem osa Mao reformidest hukka mõistetud ning Mao sotsiaalpoliitiline suund on hüljatud liberaalsemate ning pragmaatilisemate majanduspõhiste reformide kasuks.

Mao osales revolutsioonilises võitluses alates 1911. aastast.

Tema kaasvõitlejaist on tuntumad Zhu De, kes juhatas Rahvavabastusarmeed, ja Zhou Enlai, kes tegeles diplomaatiaga.

Mao oli radikaal ja romantik, kes otsustas sotsiaalse ja poliitilise käitumise üle moraalsete ja ideoloogiliste kavatsuste, mitte tegelike tulemuste põhjal.

Mao hoolis vähe inimeste heaolust.

Ta oli suur unistaja ja dogmaatik, karismaatiline liider paljude silmis.

Hiina kodusõja võitmise ja Hiina Rahvavabariigi rajamise tõttu sai Hiina Kommunistlikust Parteist tema juhtimise all Mandri-Hiina juhtiv partei. Mandri-Hiinas tunnustatakse Mao teeneid suuremalt jaolt ühendatud välismaa ülemvõimust vaba Hiina riigi rajamisel esimest korda pärast oopiumisõdu, kuid teda kritiseeritakse majanduslikult ja poliitiliselt laostava poliitika eest pärast võimu kindlustamist.

Nimi[muuda | muuda lähteteksti]

"Mao Zedong" on pinyin'i nimekuju (toonimärkidega Máo Zédōng). Traditsioonilises hiina kirjas on see 毛澤東, lihtsustatud hiina kirjas 毛泽东 ning Wade-Giles'i transliteratsioonis Mao Tse-tung. Tema viisakusnimi oli Runzhi (Rùnzhī; 润芝).

Mõnikord kasutatakse Mao kohta nime "Neli Suurt": "Suur Õpetaja, Suur Juht, Suur Ülemjuhataja, Suur Tüürimees (伟大导师,伟大领袖,伟大统帅,伟大舵手)", sest paljud tavalised hiinlased austasid ja austavad praegugi teda jumalasarnase tegelasena, paljuski nagu dünastiate rajajaid minevikus.

Läänes on kasutatud nime esimees Mao.

Lapsepõlv ja noorpõlv[muuda | muuda lähteteksti]

Mao Zedong sündis 1893. aastal Hunani provintsis praeguse Xiangtan Shi alal Shaoshanis mõõdukalt jõuka talupoja perekonnas. Tema emakeel oli xiang'i keel.

Mao Zedongi sünnipaik Shaoshanis, praegu muuseum

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Kirjandus[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]