Mine sisu juurde

FIDE maailmameistrivõistlused males nokautsüsteemis

Allikas: Vikipeedia
(Ümber suunatud leheküljelt FIDE MM nokautsüsteemis)
FIDE president (1895–2018) Kirsan Iljumžinov, nokautsüsteemis peetavate male MM-ide eestvedaja

FIDE maailmameistrivõistlused males nokautsüsteemis olid FIDE egiidi all peetud maailmameistrivõistlused males ajavahemikus 1998–2004, mis korralduselt erinesid varem peetud MM-idest kardinaalselt.

Varasematel MM-idel selgus maailmameister pikema (üle ühe aasta kestnud) MM-tsükli jooksul, mille vältel mängijad pidid läbima kvalifikatsioonivõistlused ja mis kulmineerus pika tiitlimatsiga (parim 20 või 24 mängust) valitseva maailmameistri ja tiitlipretendendi vahel.

Ettepaneku MM-korralduse muutmiseks esitas 1997. aastal FIDE president Kirsan Iljumžinov. Aastatel 1998–2004 korraldas FIDE oma maailmameistrivõistlused suure osavõtjate arvuga nokautsüsteemis mängitud ühe turniirina, mis ajaliselt kestis umbes kuu aega ja mille lõpus selgus uus maailmameister.

MM-i turniiril asetati mängijad tabelisse võttes aluseks FIDE reiting. Osavõtjad mängisid lühikesi nn nokautmatše (kaks tavamalepartiid; viigilise tulemuse korral mängiti lisaks kaks kiirpartiid). Kui matši seis jäi ikka viigiliseks, siis jätkati kahe välkpartiiga. Kui ka see ei selgitanud võitjat, mängiti nn armageddon. Turniiril peeti seitse ringi. Seitsmendas ringis (turniiri finaalis) mängisid kaks mängijat kuuepartiilise finaalmatši. Võitja tuli maailmameistriks.

Osavõtjate arv esimestel turniiridel (1998–2002) oli 100 mängijat, 2004. aastal MM-il Tripolis asetati turniiritabelisse 128 mängijat.

FIDE MM 1998[muuda | muuda lähteteksti]

MM-i turniir peeti detsembris 1997 Groningenis. PCA maailmameistrile Garri Kasparovile ja FIDE maailmameistrile Anatoli Karpovile pakuti võimalust kohe poolfinaali pääseda. Kasparov keeldus osalemast. Seejärel otsustati, et turniiri võitja mängib MM-i tiitlimatsi valitseva FIDE maailmameistri Karpoviga. Protestiks sellise privileegi vastu keeldus FIDE reitingutabelis teisel kohal olnud Vladimir Kramnik turniiril osalemast. Turniiri finaalis võitis Viswanathan Anand Michael Adamsit. MM-i tiitlimatš peeti jaanuaris 1998 Lausanne'is. Matši võitis Anatoli Karpov ja tuli uuesti maailmameistriks.

FIDE MM 1999[muuda | muuda lähteteksti]

MM- turniir toimus 1999. aastal Las Vegases. Kasparovile ja Karpovile pakuti võimalust lülituda võistlustulle turniiri teisest ringist. Mõlemad keeldusid. Anand ja Kramnik ei osalenud turniiril. Turniiri finaalis võitis Aleksandr Halifman Vladimir Hakobjani ja tuli uueks maailmameistriks.

FIDE MM 2000[muuda | muuda lähteteksti]

MM peeti novembris-detsembris 2000 New Delhis ja Teheranis. Ei osalenud äsja PCA uueks maailmameistriks saanud Vladimir Kramnik, samuti Kasparov ja Karpov (Karpov esitas hagi Spordi Arbitraažikohtusse FIDE vastu, sest polnud nõus MM-i toimumise ajaga ega asjaoluga, et teda otse finaali ei lubata). Valitsev maailmameister Halifman kaotas veerandfinaalis Viswanathan Anandile. Turniiri finaalis võitis Anand Hispaania suurmeistrit Alexei Shirovit ja tuli uueks maailmameistriks.

FIDE MM 2002[muuda | muuda lähteteksti]

MM peeti 2002. aastal Moskvas. Ei osalenud PCA maailmameister Kramnik, samuti Kasparov. Seevastu Karpov ja valitsev maailmameister Anand osalesid. Karpov kaotas avaringis Zhang Pengxiangile tulemusega 1:3. Anand kaotas poolfinaalis Vassõl Ivantšukile, keda omakorda võitis finaalis Ruslan Ponomarjov, kes tuli ka uueks maailmameistriks.

FIDE MM 2004[muuda | muuda lähteteksti]

MM peeti 2004. aastal Tripolis. Ei osalenud Kramnik, Kasparov, Karpov, Anand ja FIDE valitsev maailmameister Ruslan Ponomarjov. Turniiril jõudsid poolfinaali Rustam Qosimjonov, Veselin Topalov, Teymur Rəcəbov ja Michael Adams; finaalis olid vastamisi Qosimjonov ja Adams. Võitis Qosimjonov ja sai uueks maailmameistriks. Võiduga kaasnes 100 000 USA dollarine rahaline auhind.

MM-korralduse muutmine[muuda | muuda lähteteksti]

FIDE loobus nokautsüsteemist maailmameistri väljaselgitamisel 2005. aastal. Selle asemel korraldas FIDE 2005. aastal 8 osavõtjaga kaheringlise MM-i turniiri, kus iga mängija kohtus ülejäänutega kahel korral.

Nokautsüsteemis peetud MM-turniiride võitjad – FIDE maailmameistrid[muuda | muuda lähteteksti]

Eesti maletajad FIDE maailmameistrivõistlustel[muuda | muuda lähteteksti]

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]