Euroopa keeleõppe tunnuskiri

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

Euroopa keeleõppe tunnuskiri on Euroopa Komisjoni ning Haridus- ja Teadusministeeriumi tunnustus.

Tunnuskiri toetab ja tunnustab uuenduslikku lähenemist keeleõppele. Muuhulgas tunnustatakse erinevate tehnoloogiate ja tehnikate kasutamist ning hea praktika levitamist. Euroopa keeleõppe tunnuskirja peamine eesmärk on tunnustada ja levitada keeleuuenduslikke algatusi ning nüüdisajastada ja tõsta keeleõppe kvaliteeti kogu Euroopas. Tunnuskirjaga autasustatakse kõige innovaatilisemaid projekte ja algatusi. Kandideerimise peamised kriteeriumid määratleb Euroopa Komisjon, neile lisanduvad iga riigi eraldi kehtestatud nõuded ja tingimused.

Eestis menetleb Euroopa tunnuskirja programmi Sihtasutus Archimedese hariduskoostöö keskus koos haridus- ja teadusministri poolt kinnitatud žüriiga.

Euroopa Komisjoni kriteeriumid[muuda | muuda lähteteksti]

  • Algatuste suunitlused peavad olema laiaulatuslikud ja kõikehõlmavad. Iga element projektis – õpilasest õpetajani, meetodist materjalini – peab kindlustama õppija vajadusi.
  • Algatused/projektid peavad pakkuma lisaväärtust, see tähendab käegakatsutavat, kvantitatiivset või kvalitatiivset tulemust. Kvantitatiivne võib tähendada mitme keele õpet, sealhulgas vähem kõneldavate ja õpitavate keelte õpet; kvalitatiivne – metodoloogia arendamist.
  • Algatused/projektid peavad motiveerima õpilasi ja õpetajaid oma keeleoskust arendama.
  • Algatused/projektid peaksid olema originaalsed ja loovad, tutvustama seni kasutamata keeleõppevõimalusi ning pidama silmas õppijate vajadusi.
  • Algatused/projektid peavad arvestama Euroopa keelelist mitmekesisust, seda rikkust/eelist ning piiriüleseid kontakte kasutades toetama kultuuridevahelist mõistmist ning keeleoskuse arendamist.
  • Algatused/projektid peaksid olema inspireerivad ja rakendatavad ka teistes riikides.