Euroopa Lennundusohutusamet

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Building of the European Aviation Safety Agency in Cologne 2013 PD.JPG

Euroopa Lennundusohutusamet (inglise European Aviation Safety Agency, lühendatult EASA), asutatud aastal 2002, praeguse asukohaga Köln (Saksamaa), on Euroopa Liidu lennundusohutuse strateegia keskne juhtagentuur.

Töötajaid on ligikaudu 500. Ameti eesmärgiks on edendada Euroopa tsiviillennunduses ühtseid ning parimaid ohutus- ja keskkonnakaitsenorme.

Amet arendab ühiseid ohutus- ja keskkonnaeeskirju Euroopa tasemel, jälgib normide kohaldamist liikmesriikides tehtavate kontrollkäikudega ning pakub vajalikke tehnilisi eriteadmisi, väljaõpet ja uuringuid.

Euroopa Lennundusohutusameti pädevuses on tüübisertifikaatide väljastamine nendele lennuki-, mootori- ja osamudelitele, mis on Euroopa Liidus kasutamiseks heaks kiidetud. See pakub lennundusele kui majandusharule eeliseid, ühtlustatud tehnilisi nõudeid, teenuste soodsamat hinda ja keskset teavet.

Kokkuvõttes on ameti praegused põhiülesanded järgmised:

  • aidata Euroopa Komisjonil ja liikmesriikidel koostada lennundusohutuse õigusakte ning pakkuda neile tehnilisi eriteadmisi;
  • kontrollkäigud, väljaõpe ja standardimisprogrammid Euroopa lennundusohutuse õigusaktide kohaldamiseks kõigis liikmesriikides ühetaoliselt;
  • lennukite, mootorite ja osade ohutus- ja keskkonnakõlblikuse tüübisertifikaatide väljastamine;
  • kolmandate riikide lennukiprojekteerimis, -ehitamise ja hooldusfirmade heakskiitmine ja järelevalve;
  • andmete kogumine ja analüüsimine ning uuringud lennundusohutuse suurendamiseks.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]