EstWin

Allikas: Vikipeedia

EstWin on Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumi ning telekomiettevõtete ühisprojekt, mille eesmärk on katta 2015. aasta lõpuks Eesti maapiirkonnad kiudoptilistel kaablitel põhineval uue põlvkonna lairibaühendusega. See peab võimaldama kõikidele Eesti elanikele ja asutustele asukohast sõltumata ligipääsu internetiühendusele kiirusega kuni 100 Mbit/s.

Esimese etapina peab 2012. aasta lõpuks olema valmis kiudoptiliste kaablite võrk, mis jõuab kõikide asulateni Eestis. Selle tulemusena saavad 98% Eesti majapidamistest, ettevõtetest ja asutusest olema võrgule lähemal kui 1,5 km. Selleks ehitatakse 6640 kilomeetrit kiudoptilist kaablit ja 1421 võrguühenduskohta (millest 884 uued) hõlmav side alusvõrk (baasvõrk). See võrk ehitatakse välja maapiirkondades ning asulates, kus on vähem kui 10 000 elanikku. Ehitatav sidevõrk ühendatakse Elioni ja Televõrgu AS-i olemasolevate magistraalvõrkude külge, tagades erinevatele sideettevõtjatele kuuluvate sidevõrkude terviklik toimimine.

Projekti teises etapis ehitavad operaatorid alusvõrgule juurdepääsuvõrgu tarbijatele, kasutades selleks kaasaegseid tehnoloogiaid nagu näiteks PON või VDSL2.

Kolmanda etapi, projekti EstWIN 2 eesmärk on 2015. aasta lõpuks välja ehitada juurdepääsuvõrgud turutõrkepiirkondades, ehk seal kus sideettevõtjad ei ole selleks ajaks alustanud juurdepääsuvõrkude rajamist ning teenuste pakkumist.

EstWini projekti käigus ei paigaldata kiudoptilise võrgu seadmeid. Tegemist on füüsilise baasinfrastruktuuriga, mida kõik sideettevõtjad saavad rentida võrdsetel tingimustel ning mille jaoks nad ise paigaldavad kõik vajalikud seadmed.

Projekti teostab just selleks otstarbeks asutatud sihtasutus ELASA. Projekti hinnanguliseks maksumuseks on 6 miljardit krooni, millest 1,5 miljardit plaanitakse katta Euroopa Liidu erinevatest struktuurifondidest.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]