Ganglion: erinevus redaktsioonide vahel

Allikas: Vikipeedia
Eemaldatud sisu Lisatud sisu
Eivi (arutelu | kaastöö)
Uus lehekülg: '''Ganglion''' on närvisõlm (-tänk), närvirakkude sõlmjas kogum inimesel. Nad koosnevad närvirakkude kehadest ja on ümbritsetud sidekoelise kihnuga. Talitluselt ja ehituselt ja...
(Erinevus puudub)

Redaktsioon: 29. jaanuar 2008, kell 17:29

Ganglion on närvisõlm (-tänk), närvirakkude sõlmjas kogum inimesel. Nad koosnevad närvirakkude kehadest ja on ümbritsetud sidekoelise kihnuga. Talitluselt ja ehituselt jagunevad ganglionid sensoorseteks ehk spinaalseteks ja vegetatiivseteks.

Spinaalganglionid

Asuvad toomanärvi juurel kesknärvisüsteemi lähedal. Ganglionis leiduvad neuronid toovad perifeerse jätkega ärrituse närvi kaudu ganglioni, tsentraalse jätkega viivad kesknärvisüsteemi.

Vegetatiivsed ganglionid

Asetsevad siseelundite talitlusi reguleerivate eferentsete närvide teedel või siseelundi seinas. neid toimub ümberlülitus ehk sünaps kesknärvisüsteemist tulenevatelt närvikiududelt elundisse kulgevale närvikiule.

Ganglioni tsüst

Ganglioni tsüst on paistetus, mis enemasti tekib liigeste või kõõluste piirkonda jalgadel või kätel. Tsüsti suurus varieerub olenedes selle vanusest ja muutuvad tavaliselt põletikulisteks. Kõige sagedasem esinemine on randmel ja sõrmedel

Fail:398px-Ganglion-cyst.jpg
Ganglioni tsüst