Walter Model: erinevus redaktsioonide vahel

Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Lisatud 1213 baiti ,  15 aasta eest
resümee puudub
P (robot Adding: sr:Валтер Модел)
Resümee puudub
Model astus [[1909]] Saksa keiserlikku armeesse ja sai [[1910]] [[leitnant|leitnandi]] auastme.
 
[[Esimene maailmasõda|Esimeses maailmasõjas]] teenis ta jalaväeohvitserina. AaastalAastal [[1915]]. autasustati teda [[Raudrist]]i 1. klassiga. Aastal [[1917]] ülendati ta kapteniks. Aastal [[1918]]. aastal sai ta Prantsusmaal[[Prantsusmaa]]l kompanii komandörina teenides raskesti haavata.
 
PärastPeale Esimese maailmasõja lõppu oli Model üks neist 4000 ohvitserist, kes jäid 1919. aastal edasi teenima ''[[Reichswehr]]''<nowiki>'is</nowiki>. Sõjajärgsetel1929. aastatelaastal teenisülendati ta erinevatelmajoriks rivi-ning Model asus teenima "tehnilise sõjategevuse" sektorisse, koht kus Reichswehr arendas välja neile keelatud mehaniseeritud ja staabiohvitseridesoomustatud kohtadelväeüksusi ja doktriine. Aastaks1934. aasta oktoobris ülendati ta ooberstiks ning Model asus aastaks 2. jalaväerügemendi ülema kohale. Peale aastast teenistust rügemendiülemana jätkas ta tööd soomusvägede taktikaliste doktriinide kallal. 1938. aastaksaastal oliülendati ta tõusnudkindralmajoriks ja määrati IV korpuse staabiülemaks, amet mida ta pidas ka [[Poola]] kindralmajorisõjakäigu auastmesseajal.
 
Poola-Aprillis 1940. ülendati Model kindralleitnantiks ja Prantsusmaamäärati [[Saksa 16. armee|16. armee]] staabiülemaks. Sellel ametikohal tegi ta kaasa ka sissetungi Lääne-kampaaniaEuroopasse. ajalOktoobris aastatel1940. 1939määrati ta 3. tankidiviisi ülemaks. Sellel ametikohal võttis ta osa ka sissetungil [[Nõukogude Liit]]u ja 1940et teenistema Modeldiviis korpustemängis võtmerolli suurte [[Punaarmee]] üksuste sissepiiramisel [[Minsk]]i ja armeede[[Smolensk]]i staabiülemanajuures, teenis ta nende lahingute eest välja [[Rüütlirist]]i. Oktoobris 1941. määratiülendati Model tankivägede kindraliks ja määrati XXXXI tankikorpusekorpuse komandöriks ningja [[operatsiooni "Taifuun"]] käigus vallutasosalesid tankikorpustema tähtsaidväed sillapäid[[Vjazma]] Moskvasse viival teelsissepiiramisel ning tema väed jõudsid 20 kilomeetri kaugusele Moskvast, kuni [[Punaarmee]] pani pealetungi seisma. Nende lahingute eest annetati Modelile tammelehed Rüütliristi juurde.
 
Jaanuaris 1942 nimetati Model 9. armee komandöriks ning pisut hiljem autasustatiülendati teda Rüütliristi juurde käivateta tammelehtedegakindralooberstiks. 9. armee kaitses Rževi eendit kuni 1943. aasta alguseni, mil [[Adolf Hitler|Hitler]] andis käsu linn maha jätta. Edukatele kaitselahingute eest [[Ržev]]i ümbruses autasustati Modelit Rüütliristi juurde käivate mõõkadega.
 
Aastal 1943 juhatas Model [[operatsioon "Tsitadell"]] käigus põhjapoolset rünnakugruppi. Ta oli operatsioonikava vastu ning talle ei olnud ka meelt mööda Hitleri käsk jätkata operatsiooni ükskõik millistes tingimustes. Hiljem andis Hitler küll taganemiskäsu ning Modelil õnnestus oma vägedega [[Orjol]]i kandis [[Punaarmee]] haardest pääseda.
 
Jaanuaris 1944 nimetati Model armeegrupi[[väegrupp "Nord"|väegrupi Nord]] ülemaks ning ülendati välimarssaliks. Märtsist juhatasasus taModel armeegruppijuhatama "Narva"[[väegrupp Süd|väegruppi Süd]], misaugustis moodustatimäärati armeegrupita "Nord"[[väegrupp väeosadestMitte|väegruppi Mittet]]. Vaatamata sellele, et Hitler keeldus lubamast tõmmata [[Saksa 4. armee|4. armeed]] ja [[Saksa 9. armee|9. armeed]] Dvina jõe joonele kaitsepositsioonidele ning kaitsesmõlemad armeed selleläbi pea hävisid, annetati Modelile edukaltteemantid NarvaRüütliristi piirkondajuurde.
 
Augustis viidi Model üle läände armeegrupikogu "B"läänes komandöriks,asuva ollesSaksa samalväekontingendi ajalülemjuhataja kaametikohale. koguPeale läänestutvumist olevaolukorraga Saksanõudis väekontingendita ülemjuhataja30 lisadiviisi rindele ning tuhandeid mehi praegu võitlevatele väeüksustele täienduseks. PärastKolme välimarssalnädala vonpärast RundstediModel tagasipöördumisttagandati läänepoolsesellelt osaametikohalt ülemjuhatajaksning jäimäärati Modeli[[Saksa juhtidaväegrupp armeegruppB|väegrupi "B"]] ülemjuhatajaks. Sellele postile jäi ta kuni armeegrupi laialisaatmiseni 1945. aasta aprillis.
 
Uskudes, et välimarssalid ei tohiks alla anda, sooritas Model 21. aprillil 1945 Duisburgi ja [[Lintorf]]i vahelises metsas enesetapu, tulistades endale pähe. Model on maetud Saksa sõjaväekalmistule [[Vossenack]]i linna (''[[Soldatenfriedhof Vossenackile]]'').
412

muudatust

Navigeerimismenüü