Huuletubakas: erinevus redaktsioonide vahel

Allikas: Vikipeedia
Eemaldatud sisu Lisatud sisu
Lisasin tubakavabad kohvipadjad
PResümee puudub
27. rida: 27. rida:


== Tubakavabad nikotiinipadjad ==
== Tubakavabad nikotiinipadjad ==
[[Fail:Kohvipadjad.jpg|pisi|Tubakavabad kohvipadjad, mis sisaldavad koffeiini]]
[[Fail:Kohvipadjad.jpg|pisi|Tubakavabad kohvipadjad, mis sisaldavad kofeiini]]
Tänapäeval on välja töötatud ka tubakavabad nikotiinipadjad ja koffeiini sisaldavad kohvipadjad.
Tänapäeval on välja töötatud ka tubakavabad nikotiinipadjad ja koffeiini sisaldavad kohvipadjad.



Redaktsioon: 18. märts 2021, kell 14:28

Tubakavabad nikotiinipadjad

Huuletubakas ehk mokatubakas (rootsi keeles snus) on niiske jahvatatud ja suitsuvaba tubakatoode. Mokatubakas pärineb 18. sajandi Rootsis, kus oli alternatiiviks kuivale nuusktubakale (snuff). Mokatubaka tarbimine on suukaudne ning nikotiini imendumine toimub läbi ülahuule. Snus sarnaneb Ameerika närimistubakaga, kuid erinevalt närimistubakast ei pea mokatubakat tarbides sülitama. Snus on kääritamata tubakatoode, mis on auruga pastööritud.

Peale Rootsi on mokatubaka müük keelatud kõikjal Euroopa Liidus. Eestis on mokatubakaga kauplemine illegaalne. Erandiks on tubakavabad nikotiinipadjad. Huuletubakat kasutatakse alternatiivina teistele tubakatoodetele sealhulgas kasutatakse seda sigarettidest loobumiseks.

Mokatubakas sisaldab nikotiini, mis on sõltuvust tekitav mõnuaine. Erinevatel mokatubaka brändidel on erinev keemiline koostis ning seetõttu varieerub ka nende ohtlikus tervisele.

Ajalugu

Jane Nicot oli prantsuse diplomaat, kes tutvustas 16. sajandil nuusktubakat (mis oli huuletubaka eelkäija) Henri II aegsele prantsuse õukonnale. Ühena esimestes hakkas seda Catherine de' Medici, tolleaegne Prantsuse kuninganna, kes kasutas seda migreeni vastu. Tänu kuningannale muutus nuusktubaka kasutamine Prantsusmaal väga populaarseks ning seda eritii naiste seas, sest nuusktubakas oli naistele sotsiaalselt aksepteeritavam variant kui teistsugused tubaka tarbimise vormid.

Nuusktubaka tarbimine jõudis Rootsi Kuningriiki 17 sajandi algul. 18. sajandil hakati Rootsis tootma niisket snuffi, mida tarvitati suukaudselt ülahuule all ning mille tarbimine ei nõudnud sülitamst. Selle tubaka nimeks sai hiljem snus. Ettan (tõlkes number üks) on vanim siiani tegutsev mokatubakatootja, mis tegutseb alates aastast 1822.

Populaarse linnalegendi järgi sisaldab Snus klaasikiude, aitamaks nikotiini kasutaja vereringesse. See ei ole tõsi. Nikotiin imendub limaskesta kaudu kergelt, ilma klaasikiudude abita ning mokatubaka põhjustatud kipitus tuleb nikotiinist endast ja toidulisanditest nagu naatriumkarbonaat.

Huuletubaka tüübid

Lahtine huuletubakas

Klassikalisel mokatubakal on kaks levinumat tüüpi.

Lahtine mokatubakas on niiske pulber, millest rullitakse näppudega sobiva suurusega portsionid või kantakse huule alla spetsiaalse nõelavaba süstlaga. Pikaajalisemad kasutajad tihti ei näe tubaka vormimisega suuremat vaeva ning asetavad näputäie lihtsalt huule alla. Tänapäeval on lahtsisest mokatubakast populaarsemad mokatubaka portsionid ehk padjad, kuna neid on lihtsam kasutada ning nende kasutamine on diskreetsem.

Huuletubakas padjakestena

Mokatubaka padjad on teekotti meenutavad mokatubaka portsionid. Pakendis on küll väiksem kogus tubaka, kuid patjade eelis on võimalus tarbida snusi mugavamalt ja diskreetsemalt, kui lahtise mokatubaka puhul. Huuletubaka padjad on saadaval kahes erinevas variandis:

  • Orginaalne ehk pruun padi on pärit aastast 1973 ja on siiani enim käibel olev variant. Tootmise ajal niisutatakse tubaka ümber olevat teekoti sarnast materjali ning selle tulemuseks on pruunikat värvi niiske padi.
  • Valge padi on mahedam ning tema toime on aeglasem kui pruunil padjal. Erinevus tuleneb sellest, et tubakat ümbritsevat kotikest ei niisutata tootmise käigus. Tulemuseks on valge kuiv padi. Tubakas kotikese sees on sarnaselt pruunile padjale niiske, kuid kuna padi ise on kuiv, siis nikotiini ja maitse eraldus on aeglasemad. Tänaseks on valge padi tootekategooriat mitte värvust kirjeldav termin, sest mõned brändid kasutavad ka musti kuivi patju.

Snusi kotikesed on saadaval kolmes erinevas suuruses: mini, suur (enim levinud) ja maxi. Ja suurused varieeruvad 0,5g (mini) - 1,7g (maxi)

Tubakavabad nikotiinipadjad

Tubakavabad kohvipadjad, mis sisaldavad kofeiini

Tänapäeval on välja töötatud ka tubakavabad nikotiinipadjad ja koffeiini sisaldavad kohvipadjad.

Tubakavabad nikotiinipadjad on valmistatud mustadest teelehtedest, mida on maitsestatud soolade ja muude maitseainetega. Sellist snusi on võimalik saada ka lahtisena, kuid valdav enamus pakutavast kaubast on padjakeste kujul. Selline toode on mõeldud peamiselt huuletubaka tarbijatele, kes soovivad tubaka kasutamist lõpetada. Kuigi selline toode ei sisalda alaealistele keelatud aineid, siis enamus kaupmehed on kehtestanud müügikeelu alla 18 aastastele.

Nikotiini sisaldavad tubakavabad nikotiinipadjad on patjadena pakendatud nikotiini sisaldav alternatiivne tubakatoode. Selles tootes on küll olemas nikotiin, kuid ei sisalda muid kahjulike aineid (nitrosamiinid, mürgised kemikaalid ja hallitus). Tubakavabad nikotiinipadjad on legaalselt saadaval ka Eesti Vabariigis. Eestis tuntuimad brändid on Paz, Fox ja Lyft[viide?]. Tubakavabad nikotiinipadjad on tervislikum alternatiiv suitsetamisele ning legaalne alternatiiv tavalisele mokatubakale.

Terviseriskid

Snusi terviseriskide kohta on tehtud mitmeid uuringuid. Osad neist loovad selge seose Snusi tarbimise ja suu ning pankrease vähi vahel, samas teised lükkavad selle seose ümber. Üldiselt peetakse mokatubakat siiski kantserogeeniks, mistõttu mokatubaka müük keelati Euroopa Liidus aastal 1992.

Uuringute tulemusena on siiski selge, et Snus on oluliselt vähem kahjulik, kui seda on suitsetatav tubakas ning seetõttu on mitmed Euroopa Liidu riigid kaalunud viimastel aastatel Snusi legaalseks muutmist.

Viimane ning ohutuim trend mokatubaka valdkonnas on tubakavaba nikotiinipadi, mis sisaldab siiski nikotiiini, kuid mitte teisi kahjulike lisaaineid nagu benseen, nitrosamiinid, sinihape ja hallitus.


Kasutatud kirjandus