Taip (Tšetšeenia): erinevus redaktsioonide vahel

Allikas: Vikipeedia
Eemaldatud sisu Lisatud sisu
Addbot (arutelu | kaastöö)
P Robot: muudetud 9 intervikilinki, mis on nüüd andmekogus Wikidata
Resümee puudub
3. rida: 3. rida:
{{toimeta}}
{{toimeta}}


[[Tšetšeenia|Tšetšeeni]] klann. Taibid taastekkisid [[kolhoos]]ide lagunemisega. [[Tšetšeenia 1992. aasta põhiseadus|Tšetšeenia 1992. aasta põhiseadusega]] määrati nende staatus ja taipidel lubati rajada eraarmee. Enamik taipe toetas [[Džohhar Dudajev]]i poliitikat, teised hakkasid vastutegevust arendama (nn. [[Tereki Tšetšeenia Vabariik]]). [[1994]]-[[1996]] osalesid nad esimeses Tšetšeenia sõjas. 1999. aastast on rikutud nende staatust (venelased saatsid eraarmeed laiali, sõjategevus segas jne...). Osa taipe on läinud kaasa vastupanuliikumisega, teised on harjunud [[Tšetšeeni Vabariik|Tšetšeeni Vabariigi]] korraga. [[Tšetšeenia 2003. aasta põhiseadus]] kaotas enamus taipide privileegidest.
'''Taip''' ehk '''teip''' on [[Tšetšeenia|Tšetšeeni]] klann (hõim), kuhu kuuluvad peamiselt sugulased. Teipe on erinevaid, neid juhivad teibijuhid. [[Tšetšeenid]] järgivad peamiselt [[sufism]]i, milles on erinevad [[tarikaat|tarikaadid]], mis omakorda lähtuvad erinevatest vaimsetest õpetustest islamist. Tšetšeenias on kaks põhilist tarikaati, mida teibid järgivad: need on Nakšbandi ja Kadiri omad.
Taipide mõju suurenes taas pärast [[kolhoos]]ide lagunemisega. [[Tšetšeenia 1992. aasta põhiseadus|Tšetšeenia 1992. aasta põhiseadusega]] määrati nende staatus ja taipidel lubati rajada eraarmee. Enamik taipe toetas [[Džohhar Dudajev]]i poliitikat, teised hakkasid vastutegevust arendama (nn. [[Tereki Tšetšeenia Vabariik]]). [[1994]]-[[1996]] osalesid nad esimeses Tšetšeenia sõjas. 1999. aastast on rikutud nende staatust (venelased saatsid eraarmeed laiali, sõjategevus segas jne...). Osa taipe on läinud kaasa vastupanuliikumisega, teised on harjunud [[Tšetšeeni Vabariik|Tšetšeeni Vabariigi]] korraga. [[Tšetšeenia 2003. aasta põhiseadus]] kaotas enamus taipide privileegidest.

Kokku on umbes 130-233 teipi (mõnedel andmetel kuni 300).

==Viited==
{{Viited}}



[[Kategooria:Itškeeria Tšetšeeni Vabariik]]
[[Kategooria:Itškeeria Tšetšeeni Vabariik]]
[[Kategooria:Tšetšeeni Vabariik]]
[[Kategooria:Tšetšeeni Vabariik]]
[[Kategooria:Tšetšeenia]]
[[Kategooria:Kaukaasia]]

Redaktsioon: 20. mai 2018, kell 15:28

Taip ehk teip on Tšetšeeni klann (hõim), kuhu kuuluvad peamiselt sugulased. Teipe on erinevaid, neid juhivad teibijuhid. Tšetšeenid järgivad peamiselt sufismi, milles on erinevad tarikaadid, mis omakorda lähtuvad erinevatest vaimsetest õpetustest islamist. Tšetšeenias on kaks põhilist tarikaati, mida teibid järgivad: need on Nakšbandi ja Kadiri omad.

Taipide mõju suurenes taas pärast kolhooside lagunemisega. Tšetšeenia 1992. aasta põhiseadusega määrati nende staatus ja taipidel lubati rajada eraarmee. Enamik taipe toetas Džohhar Dudajevi poliitikat, teised hakkasid vastutegevust arendama (nn. Tereki Tšetšeenia Vabariik). 1994-1996 osalesid nad esimeses Tšetšeenia sõjas. 1999. aastast on rikutud nende staatust (venelased saatsid eraarmeed laiali, sõjategevus segas jne...). Osa taipe on läinud kaasa vastupanuliikumisega, teised on harjunud Tšetšeeni Vabariigi korraga. Tšetšeenia 2003. aasta põhiseadus kaotas enamus taipide privileegidest.

Kokku on umbes 130-233 teipi (mõnedel andmetel kuni 300).

Viited