Metronoom: erinevus redaktsioonide vahel

Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
P
resümee puudub
P ((GR) File renamed: File:Digital metronome.jpgFile:Seiko DM-20 20060910.jpg File renaming criterion #3: To correct obvious errors in file names, including misspelled [[c::en:Noun#Proper nouns and c...)
PResümee puudub
[[Etienne Loulié]] kasutas esimesena reguleeritavat pendlit esimese mehaanilise metronoomi valmistamiseks [[1696]]. Sellel puudus käivikregulaator ja see ei teinud liikudes mingit häält. Selleks, et saada õiget takti, tuli jälgida hetke, mil pendel läbib püstsihi: kõige vasakpoolsem ja kõige parempoolsem asend muutusid pidevalt, sest töö käigus pendli [[amplituud]] vähenes.
 
TänapäevaseleTänapäevasega sarnasemaüsna sarnase mehaanilise metronoomi leiutas [[1812]] [[Amsterdam]]is [[Dietrich Nicolaus Winkel]]. [[Johann Nepomuk Mälzel]] hakkas [[1816]] Winkeli metronoome hulgi valmistama. Sellest tuleneb lühend M.M. (Mälzeli metronoom).
 
*MM 60 tähendab [[tempo]]t 60 [[löök (muusika)|löök]]i ([[meetrum]]i 1 osa) [[minut]]is
Mehaaniline metronoom kasutab pendli otsas olevat reguleeritava asukohaga raskust. Tempo kiirendamiseks tuleb raskust libistada allapoole, pendli algusele lähemale, tempo kiirendamiseks ülespoole, pendli algusest kaugemale. Niisugune mehhanism on tuntud kahe kaaluga pendlina, sest mehhanismi sisemuses on veel teine, jäigalt kinnitatud raskus, mida pole väljastpoolt näha. Pendel võngub fikseeritud tempoga edasi-tagasi ja iga kord, kui ta äärmisse punkti jõuab (ükskõik kas vasakusse või paremasse), kostab klõpsuv heli.
 
Tänapäeval on enamik metronoome elektroonilised ja kasutavad töö täpsuse säilitamiseks [[kvarts]]i [[kristall]]i nagu [[käekell]]adki. Kõige lihtsamatel elektroonilistel metronoomidel on tempo muutmiseks [[nupp|nupud]] või ratasregulaator janing mõned nedestnendest toovad kuuldavale kindla noodi, mille [[helikõrgus]] on tavaliselt 440 Hz kandis.
 
Keerulisemad metronoomid suudavad tekitada korraga kaht või isegi enamat rütmi. Eri rütme tähistatakse eri toonidega, mis erinevad üksteisest helikõrguse, [[helitugevus]]e ja/või [[tämber|tämbri]] poolest.
 
EnamikesseEnamikku [[süntesaator]]itesse on sisse ehitatud metronoom.
 
{{commonscat|Metronomes|Kategooria:Metronoomid}}
139 546

muudatust

Navigeerimismenüü